Jak wychować szczęśliwe dziecko

Dania zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych państw na świecie. Zdradzają swój sposób na wychowanie, który uczyni ich dzieci szczęśliwymi ludźmi. 

Dania to jeden z bardziej rozwiniętych krajów, jego mieszkańcy uważają, że w ich państwie żyje się dobrze i są zadowoleni z poziomu swojego życia. Zdradzają swój sposób na to, jak wychować szczęśliwe dziecko. Otwarcie mówią, że w duńskich szkołach przeznacza się godzinę tygodniowo, aby uczyć najmłodszych empatii.

Skąd wziął się pomysł takich lekcji? Wpłynęła na to otaczająca nas rzeczywistość potwierdzona badaniami. Z wyników badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Michigan na grupie ponad 40 tysięcy studentów wynika, że młodzi ludzie mają w sobie o 40 procent mniej empatii niż ich rówieśnicy w latach 80. i 90. A jak tłumaczą psychologowie empatia to bardzo potrzebna i ułatwiająca życie w społeczeństwie cecha. W dodatku potrafi sprawić, że człowiek odczuwa więcej szczęścia i radości w życiu.

W Danii zagadnienie empatii traktuje się bardzo poważnie, dlatego także wprowadzono w szkołach zajęcia z empatii. Godzina tygodniowo dla uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Lekcje nazywają się „Klassen Tid”, czyli „czas dla klasy”. Dzieci podczas tej godziny omawiają problemy, jakie pojawiły się w grupie.

Pedagog stara się nauczyć uczniów jak rozpoznawać emocje drugiego człowieka, jak rozwiązywać konflikty i nieporozumienia oraz wypracowywać rozwiązania odpowiednie dla wszystkich. Aby lekcje nie były nużące dla uczniów nauczyciele wykorzystują specjalne zabawki, które obrazują emocje i ułatwiają rozumienie świata najmłodszym.

Celem zajęć jest wychowanie pewnych siebie i zdolnych do życia w społeczeństwie osób. Psycholog Michele Borba przekonuje, że empatyczne osoby mają większą szansę na odniesienie sukcesu w dorosłym życiu. Narcystyczne usposobienie i zmniejszone odczuwanie empatii zdaniem psychologa wpływają na ciągle zwiększającą się liczbę osób chorych na depresję. I jej rozwój także wśród dzieci.

Jak myślicie czy uczenie empatii pomoże wychować szczęśliwe dzieci?

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.