Ile godzin zajmuje zaprzyjaźnienie się

Swoimi przyjaciółmi często nazywamy osoby, z którymi jesteśmy w stanie przegadać wiele godzin. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynika, ile godzin zajmuje zaprzyjaźnienie się z nową osobą. Sprawdźcie. 

Zastanawialiście się kiedyś czy nowego znajomego możecie nazwać już przyjacielem czy jeszcze nie. Czy znacie się wystarczająco długo, aby kogoś określić tym mianem. Myślimy, że większość z nas ma takie refleksje za sobą. A niedawno w Stanach Zjednoczonych postanowiono sprawdzić ile godzin zajmuje zaprzyjaźnienie się z nową osobą.

Profesor Robin Dunbar, który zajmuje się zagadnieniem przyjaźni i relacji między ludzkich. Doszedł do wniosku, że bliskie stosunki możemy utrzymywać z około pięcioma osobami. Jednak znajomych mamy przeważnie około 150. Naukowiec twierdzi, ze przyjaźń ma wiele warstw.

Podobnego zdania jest profesor Jeffrey Hall, który pracuje na University of Kansas. Interesuje go zagadnienie przyjaźnie oraz tego jak czas wpływa na znajomości. Przeprowadził dwa badania, które odpowiadają na pytanie ile godzin zajmuje zaprzyjaźnienie się z nową osobą.

W pierwszym badaniu wzięły udział dorosłe osoby, które niedawno przeprowadziły się do nowego miejsca, Hall poprosił ich o wskazanie kogoś, kogo właśnie poznali. Każdy uczestnik musiał ujawnić, jak się poznali, ile czasu spędzili razem, a następnie po dłuższym czasie badani mieli sklasyfikować osiągnięty poziom znajomości w skali od znajomego do najlepszego przyjaciela. W drugim badaniu Hall poprosił 112 studentów pierwszego roku o wymienienie dwóch nowych osób, z którymi się spotkali, następnie przez 9 tygodni badał to jak rozwijały się te relacje.

Po dokładnych analizach Hall uznał, że uzyskanie statusu najlepszego przyjaciela zajęło około 200 godzin, a przejście od statusu znajomych do przyjaciół trwało 50 godzin, a od przypadkowych znajomych do przyjaciół 90 godzin.

Jednak profesor Sam podkreśla, że liczy się także jakość spędzanego ze sobą czasu. Nie wystarczy z kimś tylko być, bez wymienia swoich myśli, rozmów o doświadczeniach wejść z kimś w relację. Zaznacza, że w przyjaźń trzeba inwestować, poświęcać jej czas i ją pielęgnować.

A Ty po ilu godzinach się zaprzyjaźniasz? 🙂

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.