employee experience

Sytuacja na rynku pracy się zmieniła – bezrobocie jest obecnie najniższe od 25 lat i możemy mówić o rynku pracownika. Teraz to pracodawca także musi dać coś od siebie, aby utrzymać przy sobie pracowników. W takiej sytuacji do gry wykracza employee experience. 

Rynek pracy zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat. Trudności ze znalezieniem pracy nie są już tak duże jak miało to miejsce chociażby w pierwszej dekadzie XXI wieku. Obecnie to pracodawca musi się postarać o dobrego i uczciwego pracownika. Z najnowszych danych udostępnionych przez GUS wynika, że bezrobocie spadło do 6,1% – to najniższy wynik od 25 lat. W I kwartale 2018 roku odnotowano również prawie 30% więcej wolnych miejsc pracy niż w IV kwartale 2017 roku. Pracodawcy dwoją się i troją, żeby przyciągnąć doświadczonych pracowników wymyślając nowe metody zarządzania czy funkcjonowania w firmie. Niedobór kompetentnych pracowników zauważalny jest również w branży przemysłowej. Znalezienie pracownika to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej – przede wszystkim liczy się jego zatrzymanie w strukturach przedsiębiorstwa. I w tym momencie pojawia się Employee Experience.

Employee experience a  warunki pracy w przemyśle
Tak, jak każda branża rządzi się swoimi prawami, tak i praca w przemyśle ma swoje jasne i ciemne strony. Praca w fabryce stwarza miejsca zatrudnienia dla setek osób na różnych stanowiskach. Stanowi również ogromny potencjał na lokalnym rynku pracy. Pracy w fabryce nie można „zabrać do domu”,  a trzyzmianowe zatrudnienie możne pomóc dostosować życie zawodowe do spraw prywatnych.
Z drugiej strony, o jej szczególnym charakterze często decyduje m.in. hałas, ekstremalna temperatura, zapylenie czy inne niedogodności. Jak strategia employee experience może przełożyć się na polepszanie warunków pracy w przemyśle? Warte uwagi są wszelkie formy izolacji od nieprzyjemnego hałasu, który po 8 godzinach codziennej pracy może negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie – układ nerwowy i psychikę. By temu zapobiec, niezbędne jest odizolowanie pracowników, np. poprzez wstawienie do hali czy fabryki dźwiękoszczelnego modułu kontenerowego.

Aby sprostać wyrafinowanym wymaganiom branży przemysłowej pod względem termicznym, akustycznym, komfortowym i estetycznym, stworzono zaawansowane technologicznie moduły kontenerowe, charakteryzują się dźwiękoszczelnością oraz ochroną przed pyłem i wysokimi temperaturami – mówi Jacek Staniszewski, dyrektor zarządzający w Algeco.

Istotna jest również ergonomia pracy w wyodrębnionej w ten sposób przestrzeni. Pracodawca ma bowiem obowiązek zorganizować pracownikowi stanowisko spełniające warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, tzn. wygodne krzesło czy szerokie biurko, ale również dobre oświetlenie czy możliwość swobodnej rozmowy między zespołami. Dzięki systemom modułowym w łatwy sposób uzyskuje się pomieszczenia dźwiękoszczelne, chroniące przed pyłem i wysoką temperaturą, a także duże, elastycznie konfigurowalne biura z pełnym wyposażeniem.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.