Ból kręgosłupa lędźwiowego jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych wśród dorosłych mającym znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Siedzący tryb życia czy zmiany zwyrodnieniowe to tylko niektóre przyczyny dolegliwości bólowych. Zgodnie z badaniem opublikowanym w renomowanym czasopiśmie „The Lancet” – niemal 80% dorosłej populacji doświadczy bólu kręgosłupa lędźwiowego w różnych okresach swojego życia. To podkreśla konieczność odpowiedniego wsparcia kręgosłupa – przede wszystkim podczas nocnego odpoczynku. Tym samym rośnie znaczenie wyboru właściwego materaca, który naturalnie pomoże Ci zadbać o siebie, zanim pojawi się ból kręgosłupa oraz pozwoli złagodzić obecne już objawy bólu pleców. Kiedy silniejsze leki przeciwbólowe nie pomagają, a bóle pleców nie ustępują – zacznij od zmiany pozycji siedzącej i sprawdź, jak wybrać materac dopasowany do Twoich potrzeb.

Bóle kręgosłupa a odpowiedni materac

Podczas snu nasz kręgosłup powinien znajdować się w naturalnej, neutralnej pozycji, dlatego warto zainwestować w materac o adekwatnej do budowy ciała twardości i grubości. Zapewni on odpowiednie rozmieszczenie ciężaru ciała oraz pomoże utrzymać kręgosłup w prawidłowym ułożeniu, redukując zbędne napięcia mięśniowe i dyskomfort. Właściwy materac potrafi szybko zredukować ból pleców czy konkretniej – ból krzyża pojawiający się na co dzień, najczęściej wskutek siedzącego trybu życia. Odpowiednie podłoże do spania pomaga nie tylko zmniejszyć bóle w obrębie kręgosłupa, ale i wesprzeć proces leczenia stawów międzywyrostkowych, a nawet wyeliminować niektóre przyczyny rwy kulszowej. Nieodpowiedni materac może zaś sukcesywnie powodować zaburzenia czucia, prowadzić do zwiększenia bólu kręgosłupa lędźwiowego, czy pogłębienia wad postawy.

Wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy dla osób cierpiących na:

  • bóle krzyża,
  • bóle kręgosłupa lędźwiowego,
  • bóle występujące w odcinku szyjnym kręgosłupa,
  • ból spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • ostre i przewlekłe dolegliwości bólowe kręgosłupa,
  • bóle wynikające z nieprawidłowej postawy ciała,
  • przeszywający ból związany z poważną chorobą,
  • ból który spowodował zabieg operacyjny,
  • ból związany z siedzącym trybem życia.

Rodzaje materaców polecane na ból pleców

Materace piankowe

Materace piankowe z pamięcią kształtu zdobywają uznanie za swoją zdolność do adaptacji do kształtu ciała, zapewniając indywidualne wsparcie i minimalizację punktów nacisku, co jest kluczowe w kontekście bólu kręgosłupa lędźwiowego. Hiszpańscy naukowcy w badaniu opublikowanym w „Applied Ergonomics” wykazali, że dzięki swojej unikalnej strukturze, materace te efektywnie rozkładają ciężar ciała, umożliwiając utrzymanie kręgosłupa w naturalnej pozycji. To przekłada się na redukcję bólu kręgosłupa lędźwiowego oraz poprawę komfortu snu.

Materace lateksowe

Dzięki swojej sprężystości również polecane są na ból kręgosłupa lędźwiowego. Badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców i opublikowane w „Journal of Chiropractic Medicine” wykazało, że lateks doskonale adaptuje się do naturalnych krzywizn ciała, ograniczając możliwość wystąpienia dyskomfortu w odcinku lędźwiowym.

Materace sprężynowe kieszeniowe

Materace te oferują zaawansowane rozwiązanie dla osób potrzebujących kompleksowego wsparcia organizmu podczas snu, szczególnie jeśli boli kręgosłu! Badanie z Uniwersytetu w Berkeley opublikowane w „Journal of Sleep Research” podkreśla ich zdolność do niezależnego dopasowywania się do różnych części ciała. Ma to kluczowe znaczenie dla zaopiekowania każdego odcinka kręgosłupa, ale i zadbania o prawidłową postawę ciała niezależnie od zmiany pozycji sennej. Dzięki indywidualnym sprężynom kieszeniowym, materace te skutecznie redukują ryzyko pogłębiania bólu kręgosłupa lędźwiowego, zapewniając jednocześnie wysoki poziom komfortu w codziennym życiu.

Materace termoplastyczne

Znane są również jako materace z pamięcią kształtu – wykorzystują zaawansowaną technologię materiałową, która reaguje na ciepło i ciśnienie ciała. Dzięki unikalnym właściwościom termoplastycznych pianek materac ten dopasowuje się do konturów ciała użytkownika, zapewniając optymalne ułożenie szkieletu (w tym kręgosłupa lędźwiowego) w zdrowej pozycji. To skuteczne rozwiązanie w przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa oraz bólu w dole pleców, redukujące ilość punktów nacisku na ciało, a co za tym idzie wykluczające niektóre przyczyny bólu kręgosłupa niezwiązane z poważnymi zmianami chorobowymi typu zmiany zwyrodnieniowe. Badanie opublikowane w „European Spine Journal” potwierdza, że materace termoplastyczne mogą przyczynić się do znaczącej poprawy komfortu snu. Są one skuteczną metodą walki z bólem przewlekłym, a w szczególności pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Dobry sen – dobry dzień!

Wybór materaca ma fundamentalne znaczenie dla osób prowadzących siedzący tryb życia i zmagających się z bólem kręgosłupa lędźwiowego. Dobry sen ma ogromny wpływ na jakość życia. Przy zakupie należy zawsze zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i rzetelnie wziąć pod lupę wszelkie dolegliwości – czy głównym prowodyrem problemów jest brak aktywności fizycznej, długie godziny spędzone w pozycji siedzącej, ciężka praca fizyczna czy też zmiany zwyrodnieniowe, ucisk na korzeń nerwowy, uszkodzenia krążków międzykręgowych (w tym przepuklina krążka międzykręgowego) lub przebyte leczenie operacyjne. Przyczyną bólu może być trywializm, ale i poważny problem zdrowotny zakrawający o leczenie chirurgiczne.

Kiedy boli kręgosłup…

Ból pleców potrafi być uciążliwy, a sama ilość czynników zwiększających dolegliwości bólowe najczęściej jest bardzo duża i trudna do szybkiego wychwycenia. Przykładowo choroby układu moczowego (np. zaburzenia oddawani moczu, choroby nerek), czy układu rozrodczego również mogą przyczynić się do bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Jeśli dochodzi więc do nasilenia bólu lub ból nie ustępuje, warto udać się do lekarza. W niektórych przypadkach zaawansowane badania obrazowe typu USG czy rezonans magnetyczny są po prostu konieczne do wykonania, szczególnie jeśli długotrwale zmagasz się z bólem pleców niewiadomego pochodzenia. Choroby kręgosłupa uniemożliwiające normalne funkcjonowanie są coraz częstsze, a ból – jak to ból nierozerwalnie się z nimi wiąże.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.