pepco znika z polski

Uwielbiana przez Polaków sieć sklepów Pepco może zmienić właściciela. Wszystko przez gigantyczne problemy spółki Steinhoff z RPA, która broni się przed upadkiem. Należą do niej lubiany sklep meblowy Abra oraz dyskont, który w tym roku dopiero wszedł do Polski, czyli Dealz. Czy to oznacza, że Pepco znika z Polski? 

Spółka Steinhoff to spółka, która jest właścicielem m.in trzech dużych sieci – Pepco, Abra, Dealz. W Polsce najpopularniejsza jest zdecydowanie sieć sklepów Pepco, w naszym kraju jest ponad 700 placówek. Abra w Polsce ma ponad 100 sklepów. Są to lubiane miejsca na zakupy. Jednak spółka z RPA ma bardzo duże kłopoty finansowe. Zaczęły się one w grudniu poprzedniego roku, kiedy wykryto nieprawidłowości księgowe w europejskim oddziale Steinhoff. Efektem tego odkrycia był gwałtowny spadek cen jej aukcji. Według agencji Bloomberg wartość księgowa spółki spadła do dziś o 96 proc.

Według oficjalnych informacji zadłużenie spółki na ten moment wynosi 10,4 mld euro. W najbliższy piątek przedstawiciele spółki spotkają się z jej wierzycielami, w którymi będą rozmawiać na temat restrukturyzacji długu.

Steinhoff rozpoczął sondowanie rynku w poszukiwaniu potencjalnych chętnych na Pepco. Sieć, która w Europie ma ok. 1,3 tys. sklepów, może być warta nawet miliard euro. Wysoka cena za Pepco to też efekt tego, że notuje dobre wyniki finansowe – w 2017 roku miało ok. 120 mln zysku operacyjnego.

Jednak na razie nie są to potwierdzone informacje, ponieważ spółka z RPA nie komentuje sprzedaży Pepco, zasłaniając się statusem spółki publicznej. 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.