oszustwa na OLX

Uwaga na zakupy w internecie. Oszustwa na OLX znów się nasiliły. Przestępcy na popularnym serwisie z ogłoszeniami wykorzystują opcję „oddam za darmo”. Twoim zadaniem jest „tylko” pokrycie kosztów przesyłki. Zgadzając się na to, niejednokrotnie możesz paść ofiarą oszustów.

Internet stworzył wiele ciekawych platform, ale także razem z nimi stworzył pole do popisu dla oszustów. Wiele razy słyszymy o tym, że poprzez udostępnianie swoich danych jesteśmy narażeni na kradzieże. Ryzyko jest większe przy internetowych zakupach.  Znamy ich wiele zalet m.in to, że są szybkie, wygodne i komfortowe. Jednak zdajemy sobie sprawę także z wad i zagrożeń. A są nimi przede wszystkim osoby wyłudzające pieniądze. 

Oszustwa na OLX znów się nasiliły. Przestępcy wykorzystują opcję „oddam za darmo”, aby okraść swoich klientów. Na czym polega kradzież? Autor ogłasza, że chce oddać coś za darmo, a kupujący bądź poszukujący okazji ma zapłacić jedynie za przesyłkę. Wiele osób może się na to skusić, ponieważ przestępcy piszą w ogłoszeniach, że chcą oddać przeróżne przedmioty od zabawek dla dzieci po meble do ogrodu. Haczyk jest jeden – opłacenie przesyłki. 

Oszuści są na tyle sprytni, że wysyłają link do strony, aby kupujący mógł zrobić przelew. Jednak platforma, która przekierowuje na strony banków jest oczywiście fałszywa. Ale łudząco przypomina te oryginalne. Gdy chcemy zrobić przelew podajemy swoje dane, login, hasło i wtedy przestępcy mogą już rozpocząć proces kradzieży, ponieważ dzięki tym danym może już logować się na nasze konta bankowe. 

Żeby mógł wyczyścić konto z oszczędności, dodaje swój rachunek do odbiorców zaufanych. Właściciel musi potwierdzić decyzję kodem SMS. Fałszywa strona prosi o podanie kodu, który przyszedł na numer ofiary. Ta myśli, że w ten sposób potwierdza wysłanie przelewu opłacającego przesyłkę kurierską. Tak naprawdę akceptuje zmianę, którą wprowadził oszust. Przestępca widzi na podstawionej stronie wpisany kod i przepisuje go już we właściwym serwisie. I od tej chwili może z łatwością pozbawić nas środków finansowych. 

Co zrobić, aby chronić się przed internetowymi oszustami? Przede wszystkim należy być bardzo ostrożnym i dokładnie sprawdzać strony, na które ktoś nas przekierowuje.
Pamiętajcie w internecie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.