małżeństwo niszczy zdrowie

Często mówi się, że małżeństwo stabilizuje stan psychiczny i sprawia, że partnerzy rzadziej chorują. Jednak nowe badania podważają te tezy. Nieudany związek niszczy zdrowie podobnie jak palenie. 

Wcześniejsze badania mówiły o tym, że małżeństwo daje poczucie stabilizacji oraz sprawia, że partnerzy są w lepszej kondycji zdrowotnej. Badania wskazują, że osoby żyjące w związkach małżeńskich rzadziej chorują, cieszą się lepszym samopoczuciem psychicznym – wyjaśnia Rosie Shrout. Jednak najnowsze badania nieco podważają wcześniejsze doniesienia. Dobra kondycja, małżonków w dużej mierze zależy od kondycji ich związku.

Nieudane małżeństwo, w którym co chwile dochodzi do konfliktów wpływa negatywnie na zdrowie zarówno żon jak i mężów. Jednak to w przypadków mężczyzn naukowcy z uniwersytetów w Nevadzie i Michigan odkryli więcej negatywnych zmian zdrowotnych.

Konflikt w związku może prowadzić do szkodliwych reakcji w organizmie, takich jak stany zapalne, uwalnianie hormonów stresu, te z kolei mogą negatywnie wpływać na zdrowie serca oraz układu odpornościowego. Doświadczanie wielu konfliktów w związku jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, podobnie jak niewłaściwy styl życia i niezdrowe nawyki takie jak palenieKonflikt może być szczególnie szkodliwy dla zdrowia, jeśli małżonkowie są wrogo nastawieni lub defensywni podczas sporów lub jeśli ciągle dyskutują o tym samym problemie bez jakiegokolwiek rozwiązania – powiedział Shrout.

Veronica Lamarche, profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie w Essex ostrzega, że reakcje fizyczne na konflikt w relacji mogą powodować długotrwałe uszczerbki na zdrowiu.
Nie jest tak, że pojedyncza sprzeczka w związku będzie nieodwracalnie szkodzić zdrowiu. Częsta walka przez wiele lat będzie zbierała żniwo. Ważne jest, aby efektywnie komunikować się ze sobą, aby minimalizować konflikty – wyjaśnia profesor.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.