glamour

Styl glamour to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich sezonów. Charakterystyczny dla niego wszechobecny blask często budzi jednak skrajne emocje – jego entuzjaści dostrzegają w nim kwintesencję elegancji oraz szyku, przeciwnicy zaś – kicz oraz kolorystyczny nieład. Styl glamour z sezonu na sezon ulega jednak przeobrażeniom. Łagodnieje, dostosowując się do panujących obecnie trendów, dzięki czemu stale powiększa grono swoich zwolenników. Skąd pochodzi? Czym się charakteryzuje oraz jak wprowadzić go do wnętrza, zachowując jednocześnie jego podstawowe cechy?

Magia oraz blask stylu glamour zostały zaczerpnięte z hollywoodzkiego kina lat 40. i 50. Pełne przepychu suknie wieczorowe, w które ubierane były m.in. Audrey Hepburn czy Grace Kelly, stały się inspiracją do przeniesienia pełnego luksusu stylu do wystroju wnętrz. Pierwsze aranżacje w stylu glamour zagościły w rezydencjach największych gwiazd filmowych. Były one odskocznią od popularnego wówczas w amerykańskich aranżacjach minimalizmu – szybko znalazły licznych zwolenników, którzy docenili jego wytworne elementy.

Styl glamour w aranżacji wnętrza

Glamour jest stylem niezwykle eklektycznym – są tu dopuszczalne wszelkie aranżacyjne szaleństwa. Łączenie wielu stylów, elementów czy kolorów pozwala na stworzenie wnętrza o indywidualnym charakterze – dopasowanego do poczucia estetyki domowników oraz ich aranżacyjnej fantazji. Styl glamour posiada jednak szereg cech, które są punktem wyjścia do stworzenia spersonalizowanego wnętrza oraz podstawą aranżacji stylizowanych na hollywoodzkie wnętrza lat 50 i 60.

Meble w stylu glamour

Jednym z najważniejszych elementów stylu glamour jest efektowna pikowana sofa wykonana z weluru. Musi ona zwracać uwagę i zachwycać swoją elegancją. Jej idealnym uzupełnieniem będzie szklany stolik kawowy z dodatkiem złotych akcentów bądź metalową ramą w tym samym kolorze. Wnętrze glamour powinno być wypełnione połyskującymi powierzchniami, które będą sąsiadować z matowymi elementami – idealnym rozwiązaniem będą eleganckie meble nawiązujące do baroku, stojące obok tych prostych, minimalistycznych. W hollywoodzkich aranżacjach świetnie sprawdzą się takie meble, jak: toaletki, tapicerowane ławy i krzesła z wysokimi oparciami oraz okazałe fotele obite skórą czy aksamitem.

Hollywoodzkie kolory

Strzałem w dziesiątkę będzie postawienie na paletę barw w różowych oraz fioletowych odcieniach – kolory te są nieodłącznym elementem stylu glamour. Warto zwrócić jednak uwagę, że ten styl jest pełen różnorodnych barw, które można przeplatać ze sobą i łączyć według indywidualnego uznania. Wyraziste i intensywne odcienie burgundu można zestawić z nieco spokojniejszymi beżami. Zwolennicy jasnych kolorów mogą postawić na wnętrze w delikatnym wydaniu – wówczas charakter stylu glamour można podkreślić poprzez zwracające uwagę dodatki. Kolejną alternatywą jest zastosowanie w pomieszczeniu połączenia bieli oraz czerni. Z pewnością sprawdzą się tu również takie kolory, jak: turkus, szmaragdowa zieleń i intensywne czerwienie.

Dekoracje, tkaniny i materiały w stylu glamour

Styl glamour, mimo że cechuje się bogactwem oraz różnorodnością elementów dekoracyjnych, ceni sobie porządek oraz spójność. Dodatki, choć zaczerpnięte z kilku stylów wnętrzarskich, muszą ze sobą współgrać oraz tworzyć harmonijną całość. Typowe dla aranżacji w tym nurcie będą zatem kryształowe, bogato zdobione żyrandole zestawione z efektownymi lustrami w złotych bądź srebrnych ramach. Błysk powinien być obecny również w takich elementach, jak: wazony, ramy na zdjęcia, patery czy inne elementy wystroju.

Ważnym elementem stylu glamour jest odpowiednie oświetlenie – sprawdzą się tu duże białe świece, będące uosobieniem elegancji, oraz lampy stołowe z miedzianymi elementami, np. te na elegancko wykończonych nóżkach. Niezwykle istotna jest także dekoracja ścian – abstrakcyjne, kolorowe i geometryczne obrazy będą uzupełnieniem aranżacji. Charakteru dodadzą wszelkie motywy zwierzęce, takie jak: cętki, pręgi i futra.

We wnętrzach glamour z pewnością często można znaleźć takie materiały, jak: stal, miedź, złoto i srebro; pojawiają się także szkło i kryształy. Prym wiodą błyszczące tkaniny – wśród których najpopularniejsze są welur, aksamit, welwet, żakard, jedwab czy atłas. To właśnie z nich są wykonane m.in. zasłony, poszewki na poduszki czy narzuty.

Styl glamour w aranżacji wnętrz jest niezwykle wymagający. Wymaga wysublimowanego gustu, umiaru oraz umiejętności łączenia faktur. Bardzo łatwo można sprawić, że cechy, które są jego podstawą, zanikną w gąszczu nieodpowiednio dobranych dekoracji. Urządzony jednak zgodnie z wiodącym nurtem może cieszyć oko i zadowalać nawet tych najbardziej wymagających.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.