nowe znaki drogowe
foto. Paweł Grzywocz

W maju na polskich ulicach pojawiły się nowe znaki drogowe. Kierowcy nie wiedzą jednak, co one oznaczają. My dowiedzieliśmy się dlaczego zostały umieszczone w Polsce, kogo dotyczą i jakie niosą informacje. Sprawdźcie. 

Od początku maja na polskich drogach można zauważyć nowe znaki. Zamontowano je przede wszystkim na drogach północno-wschodniej Polski, przed tunelami i mostami. Znaki są żółte, mają na sobie namalowane ikony czołgu i wozów pancernych. Kierowcy zwykłych samochodów osobowych nie muszą się nimi przejmować, ponieważ dotyczą tylko pojazdów wojskowych.

Znaki pojawiły się w związku z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi Anakonda-16. Udział w nich wezmą jednostki wojskowe z 24 państw. Akcja potrwa do 17 czerwca, natomiast znaki pozostaną na drogach do 30 czerwca.

Znaki informują o klasie obciążenia mostów i szerokości oraz wysokości tunelu. Dzięki nim jednostki wojskowe wiedzą, czy mogą korzystać z danej przeprawy.

Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli kilka takich pojazdów jedzie jeden za drugim. Można je wyprzedzać tak jak każdy inny pojazd. Jednak jeśli na początku i na końcu rzędu pojazdów wojskowych jadą samochody Żandarmerii Wojskowej, wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne, a dodatkowo sygnały dźwiękowe, wówczas mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową. A takiej nie można ani wyprzedzać w terenie zabudowanym ani rozdzielać.

(Źródło: moto.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.