pieczywo podrożeje

Według analiz rynku czeka nas zmiana cen i  niestety tym razem oznacza to podwyżkę. Najbardziej podstawowy produkt, czyli pieczywo podrożeje i to znacznie! Sprawdźcie przyczyny.

Pieczywo w wielu polskich domach to podstawowy produkt. Dla niektórych poranek bez chrupiącej bułeczki to nie poranek. Miłośników pieczywa w naszym kraju nie brakuje. Jednak mamy złą wiadomość dla sympatyków tego typu przysmaków – pieczywo podrożeje. I ta zmiana będzie dosyć mocno odczuwalna. Grzegorz Nowakowski dyrektor Polskiego Instytutu Pieczywa w analizie dla „Dziennika Gazety Prawnej” przewiduje, że będzie to wzrost cen mniej więcej o 7-8 procent. 

Spoglądając wstecz widać, że podwyżka cen już się zaczęła. W maju wzrosła o 4,5 procenta w porównaniu do cen z maja ubiegłego roku. Nie mamy jednak co liczyć na poprawę sytuacji, lepiej przygotować się na jej pogorszenie.

Wzrost cen pieczywa nie jest przypadkowy. Wpływa na to przede wszystkim trudna sytuacja na rynku pracowników. Piekarze borykają się z brakiem rąk do pracy. Piekarnie pracują nocami, co znacznie wpływa na obniżenie komfortu pracy. Dlatego rotacja pracowników jest duża, a pracodawcy aby ich zatrzymać muszą godzić się na podwyżki, które finalnie wpływają na ceny „sklepowego” pieczywa.

To niejedyna przyczyna podwyżki. Wpływ na to ma także sytuacja pogodowa. Tej wiosny spadło bardzo mało deszczu przez co zbiory zbóż mogą być mniejsze. Rosnące ceny paliw przyczyniły się także do tego, że pieczywo podrożeje.

Dyrektor Polskiego Instytutu Pieczywa na koniec dodaje trochę otuchy i zapewnia, że nie wszystkie rodzaje pieczywa podrożeją. Wszystkie piekarnie mają w swojej ofercie najtańsze (a przy okazji najprostsze) pieczywo, którego ceny starają się nie podnosić.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.