posiłek

Regularne posiłki, zdrowa dieta, odpowiednie nawadnianie organizmu to bardzo ważne czynniki w walce o zdrowy organizm. Jednak równie ważne jest to co, robimy zaraz po posiłku. Nieraz nasze przyzwyczajenia i złe nawyki są dla nas krzywdzące. Sprawdźcie, czego lepiej nie robić po obiedzie. 

Po pierwsze nie pij kawy, ani herbaty

Czy u Was też jest taka tradycja, że zaraz po obiedzie proponujecie gościom kawę lub herbatę? Jeśli tak, to przestańcie to robić. Dietetycy zalecają odczekać minimum pół godziny. Picie zarówno kawy i herbaty jest korzystne, tylko wtedy gdy spożywamy je w umiarkowanych ilościach. W herbacie znajdują się takie substancje, które utrudniają procesy trawienne. Rozpuszczają one soki trawienne i może to skutkować niestrawnością.

Lepiej nie jeść owoców

Owoce mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, są m.in źródłem wielu witamin. Jednak jedzenie ich zaraz po obiedzie nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Po posiłku przewód pokarmowy wypełniony jest treścią spożytą podczas obiadu. Każde dodatkowe pokarmy, które są konsumowane w krótkim odstępie czasowym są dla organizmu zbędne. Proces trawienia owoców odbywa się w jelitach, a ich nieprawidłowe strawienie może przyczyniać się do występowania wzdęć.

Nie pal papierosów zaraz po tym, gdy odejdziesz od stołu

Palenie szkodzi zawsze, jednak palenie papierosów zaraz po posiłku to na prawdę zły pomysł. Wtedy jego negatywny wpływ na zdrowie zwiększa się dziesięciokrotnie!

Nie ucinaj sobie drzemki

Chodź może się to wydawać super pomysłem, to tak na prawdę drzemka po obiedzie niekorzystnie wpływa na zdrowie. Położenie się po posiłku(wiemy, wiemy zawsze tylko na momencik) może negatywnie wpływać na proces trawienia i przyczyniać się do nieprawidłowego przemieszczania się soków żołądkowych, których nadmiar może prowadzić do stanów zapalnych błony jelitowej.

Spacer po obiedzie? Tak, ale…

Spacer po obiedzie to dobra forma spalenia kalorii, rozruszania się, ale nie zaraz po skończeniu jedzenia. Dietetycy także i w tym przypadku zalecają odczekanie ok. 30 minut.

Nie idź pod prysznic 

Ani prysznic, ani kąpiel nie wpłyną dobrze na nasze trawienie zaraz po zjedzeniu obfitego posiłku. A to dlatego, że powodują  zwiększenie ilości krwi kierowanej ku kończynom, przy jednoczesnym zmniejszeniu jej ilości w okolicach żołądka, co znacznie spowalnia metabolizm. Tutaj także dietetycy proponują odczekać magiczne 30 minut.

Nie rozluźniaj paska od spodni

Brzmi to trochę absurdalnie, ale udowodniono już, że jemy zdecydowanie więcej niż potrzebujemy. A takie poluzowanie paska lub rozpięcie guzika w spodniach sprawia, że od razu czujemy się lepiej i wydaje nam się, że możemy jeszcze trochę zjeść. A przejedzenie nie jest dobre dla naszego organizmu.

Udaje Wam się unikać tych złych nawyków?

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.