paszporty polityki
foto. tvn24.pl

Paszporty „Polityki” przyznawane są młodym twórcom, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Sprawdźcie, kto został wyróżniony w tym roku. 

Tegoroczna gala odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Paszporty „Polityki” rozdawane są od 1993 roku w 6 kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.

Paszporty „Polityki” 2017 zdobyli:

Literatura – Marcin Wicha
Film – Jagoda Szelc
Teatr – Michał Borczuch
Sztuki wizualne – Norman Leto
Muzyka poważna – Joanna Freszel
Muzyka popularna – formacja Hańba!
Kultura cyfrowa – Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko 

W kategorii literatura doceniono Marcina Wichę za książkę pt.  „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Karakter 2017 r.). Autor opowiada w niej o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Autora nagrodzono „za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu”.

W kategorii film Paszport „Polityki” otrzymała reżyserka i scenarzystka Jagoda Szelc za pełnometrażowy debiut fabularny „Wieża. Jasny dzień”, który miał premierę na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni.

Michał Borczuch po raz czwarty otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii teatr. Nagrodzono go za spektakl „Wszystko o mojej marce” (Nowa Łaźnia w Krakowie), który jest „poruszającym przedstawieniem z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki”.

W kategorii „sztuki wizualne” nagrodę odebrał Norman Leto. Pod tym pseudonimem tworzy 37-letni artysta-samouk Łukasz Banach, który maluje, tworzy obiekty, instalacje i performance, kręci filmy, pisze książki i realizuje autorskie projekty komputerowe. W 2017 r. odbyła się premiera jego filmu „Photon”, który otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Złoty Pazur na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Joanna Freszel zdobyła Paszport za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki poważnej. Została doceniona m.in. za prawykonania utworów Uriego Caine’a, Aleksandra Kościówa, Krzysztofa Wołka i Adama Falkiewicza oraz album „Real Life Song”, który był nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK.

W kategorii „muzyka popularna” nagrodę przyznano krakowskiej formacji Hańba!, która została uhonorowana za „umiejętne łączenie folkowo-punkowej muzyki z estetyką lat 30-tych XX wieku”.

Zwycięzcami w kategorii „kultura cyfrowa” zostali Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko z krakowskiego studia Bloober Team. Nagrodę przyznano za „tworzenie psychologicznych horrorów o mrocznej atmosferze i intrygującej narracji”. Bloober Team został także doceniony za najnowsze dzieło „Observer”, które przenosi graczy do dystopijnego Krakowa 2084 r.

(Źródło: PAP)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.