paszporty polityki
foto. tvn24.pl

Paszporty „Polityki” przyznawane są młodym twórcom, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Sprawdźcie, kto został wyróżniony w tym roku. 

Tegoroczna gala odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Paszporty „Polityki” rozdawane są od 1993 roku w 6 kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.

Paszporty „Polityki” 2017 zdobyli:

Literatura – Marcin Wicha
Film – Jagoda Szelc
Teatr – Michał Borczuch
Sztuki wizualne – Norman Leto
Muzyka poważna – Joanna Freszel
Muzyka popularna – formacja Hańba!
Kultura cyfrowa – Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko 

W kategorii literatura doceniono Marcina Wichę za książkę pt.  „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Karakter 2017 r.). Autor opowiada w niej o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Autora nagrodzono „za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu”.

W kategorii film Paszport „Polityki” otrzymała reżyserka i scenarzystka Jagoda Szelc za pełnometrażowy debiut fabularny „Wieża. Jasny dzień”, który miał premierę na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni.

Michał Borczuch po raz czwarty otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii teatr. Nagrodzono go za spektakl „Wszystko o mojej marce” (Nowa Łaźnia w Krakowie), który jest „poruszającym przedstawieniem z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki”.

W kategorii „sztuki wizualne” nagrodę odebrał Norman Leto. Pod tym pseudonimem tworzy 37-letni artysta-samouk Łukasz Banach, który maluje, tworzy obiekty, instalacje i performance, kręci filmy, pisze książki i realizuje autorskie projekty komputerowe. W 2017 r. odbyła się premiera jego filmu „Photon”, który otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Złoty Pazur na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Joanna Freszel zdobyła Paszport za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki poważnej. Została doceniona m.in. za prawykonania utworów Uriego Caine’a, Aleksandra Kościówa, Krzysztofa Wołka i Adama Falkiewicza oraz album „Real Life Song”, który był nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK.

W kategorii „muzyka popularna” nagrodę przyznano krakowskiej formacji Hańba!, która została uhonorowana za „umiejętne łączenie folkowo-punkowej muzyki z estetyką lat 30-tych XX wieku”.

Zwycięzcami w kategorii „kultura cyfrowa” zostali Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko z krakowskiego studia Bloober Team. Nagrodę przyznano za „tworzenie psychologicznych horrorów o mrocznej atmosferze i intrygującej narracji”. Bloober Team został także doceniony za najnowsze dzieło „Observer”, które przenosi graczy do dystopijnego Krakowa 2084 r.

(Źródło: PAP)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.