urlop

Okres wakacyjny to czas urlopów. Wyczekujemy na niego z niecierpliwością co roku. Jednak czy wolne od pracy jest nam naprawdę potrzebne? Na to pytanie odpowiada psycholog i kulturoznawca Przemysław Staroń z Uniwersytetu SWPS. 

Podczas, gdy sezon urlopowy ruszył pełną parą należy zastanowić się czy urlop, aby na pewno na nas dobrze wpływa. Po wielu miesiącach pracy czekamy na wolne z niecierpliwością, chcemy odpocząć i zresetować się, a później wrócić do pracy z nową energią. – Człowiek nie jest dla pracy, tylko praca jest dla człowieka. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na urlop – nawet krótkotrwały – to pracownik nie będzie efektywny, jego praca będzie szła na marne – powiedział Staroń. Jak tłumaczy ekspert urlop nie jest dodatkowym luksusem lecz częścią wykonywanej pracy.

Od wielu lat mówi się o tym, że najlepszym modelem urlopowym jest trzytygodniowa przerwa od pracy. Uważano, że pierwszy tydzień wolnego przeznaczamy na adaptację do nowych warunków, drugi tydzień to rzeczywisty odpoczynek, a trzeci tydzień to czas, kiedy przygotowujemy się do powrotu do pracy. Jednak taki model nie zawsze jest dla nas korzystny, ponieważ część z nas potrzebuję częstszych urlopów, które są po prostu krótsze. Czasem, aby zresetować się wystarczy przedłożony weekend.

Osobiście jestem zwolennikiem tzw. citybreaków, czyli częstszych, ale krótkotrwałych urlopów. One nie zmieniają tak bardzo naszego rytmu życia, pozwalają nam się wyciszyć, zregenerować, zresetować. Można wziąć miesiąc urlopu, polecieć na Bahamy i wrócić jeszcze bardziej zmęczonym niż przed urlopem, a to nie w tym rzecz – twierdzi psycholog.

Jego zdaniem trzeba przede wszystkim nauczyć się odpoczywać na co dzień.W zwykłym tygodniu powinniśmy nauczyć się wygospodarować dla siebie czas na odpoczynek. Tutaj wchodzą już w grę indywidualne zainteresowania, pasje, ale też tryb wykonywanej pracy. Na przykład osoby pracujące fizycznie mogą mieć ochotę po powrocie z pracy usiąść przed telewizorem albo poczytać książkę. Natomiast osoby wykonujące pracę siedzącą często potrzebują aktywnego odpoczynku. Oczywiście nie jest to żadną regułą – przyznał.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.