Wszyscy teoretycznie zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest picie wody w odpowiednich ilościach. Jednak zdarza się, że nie dbamy o to wystarczająco dobrze. Jakie sygnały wysyła nam nasz organizm jeśli potrzebuje wody?
Odpowiednia ilość wody w organizmie to czynnik wpływający na dobre samopoczucie. Powinniśmy pić około 2 litrów płynów, a podczas upałów wskazana jest nawet większa ich ilość. Woda pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego warto wyrobić w sobie nawyk picia wody. Jeśli tego nie kontrolujesz warto postawić na baczną obserwację swojego organizmu. On pokazuje, kiedy jest w nim za mało wody.
Po pierwsze suchość w ustach i suchość skóry
Suchość w ustach to pierwsza oznaka tego, że brakuje nam wody. Nie powinniśmy tego ignorować tylko sięgnąć po szklankę z napojem. Wygląd śliny dużo mówi nam o nawodnieniu organizmu. Gdy jest gęsta i jest jej za mało to alarm dla nas, ze powinniśmy się czegoś napić. Sucha skóra to także objaw tego, że nasz organizm jest słabo nawodniony. Gdy nie brakuje nam wody nasza skóra powinna być jędrna i przyjemna w dotyku.
Ciemny mocz
Jeżeli twój organizm jest odpowiednio nawodniony to twój mocz powinien być jasny. Jeśli jednak ma on ciemną barwę to znak dla ciebie, że potrzebujesz wody. Zmiana barwy moczu spowodowana jest bowiem koncentracją mocznika, którego nie rozrzedza odpowiednia ilość wody. Taki stan rzecz jest dość niebezpieczny z tego względu że skoncentrowany mocz może przekształcić się w kamienie nerkowe.
Niskie ciśnienie krwi
Ponad połowa krwi w organizmie to osocze, które składa się z wody, białka i soli. Bez wystarczającej ilości wody w osoczu, krew stanie się bardziej skoncentrowana i znacznie trudniej będzie jej przepływać żyłami do narządów, które jej potrzebują. To przez brak wody, a w rezultacie obniżone ciśnienie często odczuwamy zmęczenie, senność i osłabienie.
Zaparcia
Działanie układu trawiennego także jest uzależnione od stopnia nawodnienia. Woda popycha pokarm znajdujący się w jelitach i zapewnia zdrowy metabolizm. Jej deficyt może powodować zaparcia.
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował trzeba go dobrze obserwować i rozpoznawać znaki, jakie nam daje. Pamiętajmy, że odpowiednie nawodnienie to podstawa funkcjonowania.
Mnie głowa bolała z odwodnienia, jak zaczęłam zamiast kilku kaw pić cisowiankę z cytryną to już nie pamiętam kiedy ostatnio miałam taki atak. Normalnie funkcjonuję, nawet łatwiej mi zebrać myśli bo mózg nie jest taki ociężały
ja zawsze myślałam,że jak organizm odwodniony to znaczy,że miał zaparcia. Czasami to się faktycznie sprawdzało, czasami niestety woda już nie pomagała, a zaparcia zostawały. W tych dolegliwościach jelitowych bardzo pomagła mi intesta, po kilku tygodniach stosowania, normalnie potrafię zrobić kupę dwa razy dziennie i nie mam żadnych problemów jelitowych.