Anna Alboth
foto. Janusz Ratecki

Civil March for Aleppo to inicjatywa polskiej dziennikarki. Wydarzenie, które zorganizowała Anna Alboth dostało nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. 

Anna Alboth to polska dziennikarka i działaczka, która obecnie wraz z rodziną mieszka z Berlinie. Na co dzień wraz z partnerem prowadzi bloga „Rodzina bez granic”, gdzie opisuje swoje podróże. Jednak największą sławę przyniosły jej działania na rzecz pokoju.

Nie mogła znieść tego jak traktuje się uchodźców i w jakich warunkach muszą przebywać. Swój sprzeciw pokazywała m.in na Facebooku. W jednym z wpisów wyraziła swój smutek, rozczarowanie i bezsilność. Swoją refleksję zakończyła pytaniem – „A może by tam pójść? Tłum Europejczyków idący na Aleppo. Poszlibyście?” . I okazało się, że jest wiele rozgoryczonych osób, które chętnie wezmą udział w takiej manifestacji. 26 grudnia 2016 roku z Berlina do granic Syrii wyruszył Civil March For Aleppo, odtwarzając drogę, jaką muszą pokonywać uchodźcy z ogarniętego wojną kraju.

Inicjatywa Polki doprowadziła do tego, że z Berlina wyruszyło w drogę około 300 osób. Po drodze, do marszu dołączali uczestnicy z innych krajów, przez które przeszedł Civil March For Aleppo. Łącznie wzięło w nim udział 3,5 tysiąca osób z 62 krajów. Dotarcie do Syrii zajęło im 232 dni, niezależnie od warunków pogodowych, w czasie których przekroczyli granice 12 państw. Oprócz tego, inicjatywę wsparły też tysiące ludzi, którzy udostępnili maszerującym miejsca do spania w szkołach, kościołach i meczetach oraz pomogli w organizacji poszczególnych wydarzeń.

Civil March For Aleppo został doceniony i nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Po ogłoszeniu decyzji Anna Alboth podziękowała wszystkim, którzy w jakiś sposób zaangażowali się w marsz. Ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.