Anna Alboth
foto. Janusz Ratecki

Civil March for Aleppo to inicjatywa polskiej dziennikarki. Wydarzenie, które zorganizowała Anna Alboth dostało nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. 

Anna Alboth to polska dziennikarka i działaczka, która obecnie wraz z rodziną mieszka z Berlinie. Na co dzień wraz z partnerem prowadzi bloga „Rodzina bez granic”, gdzie opisuje swoje podróże. Jednak największą sławę przyniosły jej działania na rzecz pokoju.

Nie mogła znieść tego jak traktuje się uchodźców i w jakich warunkach muszą przebywać. Swój sprzeciw pokazywała m.in na Facebooku. W jednym z wpisów wyraziła swój smutek, rozczarowanie i bezsilność. Swoją refleksję zakończyła pytaniem – „A może by tam pójść? Tłum Europejczyków idący na Aleppo. Poszlibyście?” . I okazało się, że jest wiele rozgoryczonych osób, które chętnie wezmą udział w takiej manifestacji. 26 grudnia 2016 roku z Berlina do granic Syrii wyruszył Civil March For Aleppo, odtwarzając drogę, jaką muszą pokonywać uchodźcy z ogarniętego wojną kraju.

Inicjatywa Polki doprowadziła do tego, że z Berlina wyruszyło w drogę około 300 osób. Po drodze, do marszu dołączali uczestnicy z innych krajów, przez które przeszedł Civil March For Aleppo. Łącznie wzięło w nim udział 3,5 tysiąca osób z 62 krajów. Dotarcie do Syrii zajęło im 232 dni, niezależnie od warunków pogodowych, w czasie których przekroczyli granice 12 państw. Oprócz tego, inicjatywę wsparły też tysiące ludzi, którzy udostępnili maszerującym miejsca do spania w szkołach, kościołach i meczetach oraz pomogli w organizacji poszczególnych wydarzeń.

Civil March For Aleppo został doceniony i nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Po ogłoszeniu decyzji Anna Alboth podziękowała wszystkim, którzy w jakiś sposób zaangażowali się w marsz. Ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.