Postanowienia noworoczne

Już od tygodnia żyjemy w 2019 roku. Niezależnie czy pierwsze dni minęły Wam szybko, czy powoli otrząsaliście się po sylwestrowej zabawie, wiele osób postanawia zmienić coś w swoim życiu. Poniżej przedstawiamy propozycje noworocznych postanowień, które można wdrożyć w życie!

Zdrowie jest najważniejsze!

Dużo zdrowia! Takie życzenia słyszymy przy okazji urodzin, Świąt Bożego Narodzenia, nawet w Sylwestra. Sami zapewne nieraz również pragniemy tego dla naszych bliskich. Co w takim razie zrobić, żeby nie były to tylko czcze życzenia? Zdrowy tryb życia nie ogranicza się jedynie do uprawiania sportu, czy kupowania ekologicznej żywności. Warto połączyć jak najwięcej czynników, które sprawią, że nasze postanowienie będzie jeszcze bardziej efektywne.

Zwiększ zawartość świeżych warzyw w swojej diecie

Kaloryczność wielu warzyw, to średnio od 15 do 40 kcal na 100 gramów produktu. Dzięki temu, że składają się głównie z wody i mają mało węglowodanów nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi i nie powodują napadu głodu. Warzywa są bogate w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dobrym wyborem będą warzywa takie jak: marchewka, ogórek, brokuł, czy cukinia.

Jedz regularne posiłki

Żyjąc w biegu często zapominamy o śniadaniu. Liczne dedlajny i natłok pracy mogą skutecznie odebrać czas na zjedzenie obiadu. Przez to wieczorami przesadnie się objadamy. Jest to niezdrowy nawyk, przez który łatwiej zdobędziemy niechciane kilogramy. Jakby tego było mało, takie jedzenie nadmiernie obciąża układ pokarmowy. Żołądek niepobudzany przez cały dzień ma później trudności z prawidłowym trawieniem dużej ilości pożywienia. Warto zatem wrócić do regularnych posiłków, tak jak byliśmy uczeni w dzieciństwie. Zgodnie z zaleceniami dietetyków powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie w odstępach co 3-4 godziny.

Sport to zdrowie?

Podczas wyczynowego uprawiania sportów, nie trudno o kontuzje. My jeśli zaczniemy ćwiczyć bez odpowiedniego przygotowania również możemy się ich zabawić. Na szczęście rekreacyjne uprawianie sportów poprzedzone odpowiednią rozgrzewką, jest dużo bezpieczniejsze. Najprościej będzie spróbować od domowych ćwiczeń i porannej gimnastyki. Nowy rok to również dobra okazja, aby rozpocząć naukę pływania, jogging, jazdę rowerem czy aerobik. Wiele ośrodków sportu współpracuje z trenerami personalnymi, którzy na pewno pomogą dobrać plan treningowy do naszych potrzeb. A wyjście 2-3 razy w tygodniu na godzinny spacer, również wyjdzie nam na zdrowie!

Rezygnacja z niezdrowych posiłków

Jeśli w McDonaldzie i KFC zamiast „do widzenia” słyszysz „do jutra”, to wiedz, że coś się dzieje. Podobnie ze zjadaniem codziennie paczki chipsów, tabliczki czekolady, czy spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu. Na początku roku zrób porządny rachunek sumienia i zastanów się, czy rzeczywiście nie powinieneś z czegoś zrezygnować. Żeby było łatwiej, na początek możesz będzie wyznaczyć sobie dwa dni w tygodniu, w których pozwolisz sobie na te małe przyjemności. Jeśli po jakimś czasie uznamy, że radzimy sobie z tym zadaniem, wtedy możemy jeszcze bardziej się ograniczyć, a po pewnym czasie zejść nawet do zera.

Zdrowa planeta – zdrowy człowiek

Nie tylko nasze zdrowie się liczy. Z mediów docierają do nas sygnały, mówiące o złej jakości powietrza, lasów, rzek itd. Coraz częściej słyszymy o plastikowych śmieciach, zanieczyszczających morza i oceany. Dlaczego więc jednym z postanowień nie może być również drobna zmiana na rzecz środowiska? Pamiętaj, że będąc w sklepie nie musisz pakować każdego warzywa w osobną plastikową torebkę. Można zainwestować w torebki z lnu czy siatki kaletniczej, które są wielokrotnego użytku i doskonale sprawdzą się jako rozwiązanie alternatywne.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Czy w rysowanie, taniec lub gimnastyka, to jedna z Twoich pasji z dzieciństwa? A może na studiach taniec sprawiał Ci niesamowitą przyjemność? Brakuje czasu na czytanie książek?
Pierwsze dni nowego roku na zorganizowanie swojego kalendarza i wpisanie w nim czasu dla siebie. Możesz przyjąć, że dwa popołudnia w tygodniu poświęcisz się wyłącznie swoim
pasjom. Rozwijanie zainteresowań wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną, dostarcza tematów do rozmów z przyjaciółmi, a przede wszystkim daje dużo satysfakcji! To właśnie ostatni powód niech będzie dla nas największą motywacją do działania!

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.