świąteczne prezenty

Świąteczne prezenty sprawiają wiele radości, jednak ich kupowanie bywa kłopotliwe. Chcemy, żeby podarunki spełniały marzenia naszych bliskich. Jednak paradoksalnie najwięcej kłopotów mamy z zakupem ich dla rodziców i „drugiej połówki”.

Wśród wymarzonych podarunków ankietowani wskazują najczęściej karty podarunkowe, elektronikę, kosmetyki i perfumy. Z kolei na liście nietrafionych prezentów można znaleźć skarpety, świąteczne swetry i… przeterminowane produkty spożywcze.

Stówkę, a może dwieście – ile pieniędzy przeznaczamy na prezenty? 

Jak wykazuje badanie przeprowadzone przez firmę Wyjątkowy Prezent, na upominki zamierzamy przeznaczyć 50-100 zł (38 proc. badanych) albo więcej: 100-200 zł (33 proc. badanych). Na droższe prezenty świąteczne, powyżej 500 zł pozwoli sobie ok. 4 proc. badanych. 12 proc. wyda mniej – do 50 zł.

Co najchętniej kupujemy? 

Najchętniej kupowane są elektronika, moda i książki (każda z tych kategorii to 26 proc. deklaracji zakupowych). Równie chętnie kupujemy karty podarunkowe i vouchery. Czy to oznacza, że wolimy zrzucić trud wybierania prezentu na obdarowanego? A może po prostu nie chcemy dawać nietrafionego prezentu? Karty podarunkowe lub vouchery wybrało 30 proc. ankietowanych.

Czego nie kupować? 

Nikt z nas nie chciałby, by nasz prezent był tym nietrafionym. A co znajduje się na liście niechcianych prezentów? Świąteczny sweter, krawat, skarpety i bielizna. W dalszej kolejności: porcelanowa figurka, perfumy o nietrafionym zapachu i zdublowana książka. Jedyna rada, nie kupujcie swetra z reniferem ani perfum, jeśli nie macie pewności, że zapach jest tym wymarzonym. A skarpety i bieliznę kupujmy raczej bez okazji…

Ciekawe jest też miejsce kupowania świątecznych prezentów. Najchętniej po świąteczne zakupy idziemy do galerii handlowej (75 proc.), kupujemy w sklepach on-line (42 proc.) oraz na aukcjach internetowych (18 proc.). Sklepy poza galeriami to miejsce zaledwie 15 proc. naszych prezentowych zakupów.

Nie wiemy, co kupić mamie pod choinkę

A jakie prezenty sprawiają nam największą trudność? Największy problem mamy z kupieniem prezentu dla ukochanego/ukochanej oraz rodziców (31 proc.). Najmniej problemów sprawiają nam prezenty dla przyjaciół (7 proc.) i dzieci (11 proc.).

(Źródło: PAP)

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.