jak radzić sobie z niskim ciśnieniem

Nie tylko wysokie ciśnienie potrafi przysporzyć wielu kłopotów. Niskociśnieniowcy też walczą z wieloma niedogodnościami. Ich dolegliwość często określa się mianem „przespanego życia”. Jak zatem radzić sobie z niskim ciśnieniem?

Za niskie ciśnienie uznaje się takie, które spada poniżej 90/60 mm Hg u kobiet i 100/70 mm Hg u mężczyzn. Jeżeli rozmawia się o problemach z ciśnieniem zazwyczaj mówi się o  nadciśnieniu. Jednak niskie ciśnienie także potrafi uprzykrzyć życie. O osobach, które mają taki problem mówi się, że przesypiają życie. Do najczęstszych objawów niedociśnienia zalicza się: senność, brak energii, ciągle zimne dłonie i stopy, zawroty głowy przy szybkiej zmianie pozycji.

Osoby z niskim ciśnieniem często mają problemy z koncentracją i skarżą się na bóle głowy. Nieraz zdarzają się utarty przytomności. Trzeba uważać na nagłe spadki ciśnienia zwłaszcza, gdy osoby borykające się z tym problemem prowadzą samochód.

Niedociśnienie nie zawsze trzeba leczyć farmakologicznie. Istnieją też domowe sposoby na podniesienie ciśnienia we krwi. I nie mówimy tu o osobach, które działają nam na nerwy i przysłowiowo podnoszą nam ciśnienie. Jak zatem radzić sobie z niskim ciśnieniem? 

Wystrzegaj się zbyt długiego przebywania na słońcu

Opalanie nie jest dla niskociśnieniowców. Zbyt długie opalanie się może doprowadzić do omdlenia. Osoby z niskim ciśnieniem muszą uważać na siebie w upalne dni.

Prowadź aktywny tryb życia

Ruch i aktywność fizyczna dobrze działają na pobudzenie ciśnienia w tętnicach. Osobom walczącym z tą dolegliwością zalecane jest ćwiczenie na świeżym powietrzu.

Rano wstawaj powoli

Niskociśnieniowcy często, gdy wstają rano z łóżka mają zawroty głowy. Nasza rada: zanim wstaniesz, poleż chwilę, podnoś się powoli i spokojnie, to powinno zastopować zawroty głowy.

Pij dużo wody i stosuj zdrową dietę

Pij 2 litry wody dziennie. Odpowiednie nawadnianie organizmu jest tutaj bardzo istotne. Ważnym aspektem jest też zdrowa dieta. Stawiaj na dania lekkostrawne. Zwracaj uwagę, aby porcje nie były zbyt duże, ponieważ przejedzenie także powoduje senność.

Napar z ziół

Dobrym sposobem na podniesienie ciśnienia jest napar z ziół. Możesz sam go wykonać. Weź po 30 gram lawendy, tymianku, lubczyku, mięty, majeranku i serdecznika. Wymieszaj je i odmierz łyżkę stołową – zalej ją szklanką wody. Doprowadź płyn do wrzenia – nie wolno go gotować. Przykryj i pozwól parzyć się ziołom przez ok. 5 minut. Przecedzony napar pij 3-4 razy dziennie.

7 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.