rzeżucha

Rzeżucha to jeden z charakterystycznych elementów dekoracyjnych na wielkanocnych stołach. Jednak nie służy ona tylko do ozdoby, ale także ma dobry wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jest to istotne zwłaszcza wiosną, kiedy dopada nas przesilenie i uczucie ogólnego zmęczenia. 

Rzeżucha była od wieków uprawiana jako warzywo. Popularność jej uprawy zwiększa się przed Wielkanocą, używamy jej do ozdabiania naszych świątecznych stołów. Jednak to nie jedyne jej zastosowanie. Rzeżucha to źródło wielu witamin, może posłużyć jak antidotum przed wiosennym przesileniem.

Zmiana pogody, stopniowe wchodzenie w cieplejsze dni dla wielu z nas może okazać się męczące i pozbawiające energii. A pojawiające się słońce zamiast dodawać nam chęci do działania raczej sprawia, że chcemy pozostać w łóżku. Warto jednak przezwyciężyć ten stan, można do tego wykorzystać właśnie wielkanocną rzeżuchę.

Jak uprawiać rzeżuchę? 

Uprawa rzeżuchy to proste zadanie. Najpierw należy zaopatrzyć się w nasiona i wybrać odpowiednie naczynie może to być płaski talerzyk lub salaterka z niskimi brzegami. Później dno naczynia należy wyłożyć watą, lgininą lub kilkoma warstwami ręcznika papierowego, a następnie zwilżyć obficie wodą. Tak przygotowany podkład wysypujemy nasionami rzeżuchy. Naczynie najlepiej ustawić w ciepłym i słonecznym miejscu.

Wpływ rzeżuchy na zdrowie

Kiełki rzeżuchy stosowano w medycynie ludowej jako lek na pasożyty jelit i owrzodzenia skóry, znano jej działanie dezynfekujące na jamę ustną oraz pobudzające na trawienie i apetyt. Zawiera spore pokłady łatwo przyswajalnego jodu, więc powinni polubić ją osoby z niedoczynnością tarczycy. Zawiera też dużo witaminy C, witamin z grupy B, beta-karotenu, kwasu foliowego, siarki, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, chromu, jodu.

Rzeżucha jako dodatek do…? 

Smak rzeżuchy wiele z nas pamięta z dzieciństwa. Ma ona lekko gorzkawy smak przez co jest dobrym dodatkiem do zup, kanapek oraz surówek i sałatek. Dzienne spożycie rzeżuch nie powinno jednak przekroczyć trzech łyżeczek, jest to roślina moczopędna i na dłuższą metę jej częste spożywanie w dużych ilościach może być kłopotliwe.

Lubicie dodawać rzeżuchę do swoich dań?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.