jak zarejestrować samochód z zagranicy

W Polsce bardzo często decydujemy się na sprowadzanie aut z zagranicy. Wybieramy ten sposób, ponieważ pozwala nam nabyć lepsze jakościowo auta. Jednak przez to mamy inne kłopoty, najczęściej jest to masa formalności. Podpowiadamy, jak zarejestrować samochód z zagranicy.

W styczniu 2018 roku sprowadzona do Polski aż 77 577 samochód. Te dane tylko pokazują jak popularna jest to metoda pozyskiwania aut. Jednak wiążą się z tym formalności, które nieraz bywają uciążliwe. Jednak sytuacja w tej kwestii się zmienia i to na lepsze.

– Procedury rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy wciąż zniechęcają niektórych kierowców do podjęcia się samodzielnego importu auta. Tymczasem proces ten staje się coraz łatwiejszy. Od stycznia 2018 roku zniesiono obowiązek tłumaczenia dokumentów, które nie zawierają dodatkowych wpisów, a część spraw udaje się zdalnie załatwić w urzędach. Jest to ogromnym udogodnieniem, które usprawnia całość procesu rejestracji zagranicznych samochodów. Niemniej jednak wciąż musimy pamiętać, aby na czas dostarczyć komplet wymaganych dokumentów – tłumaczy Jacek Fijołek z serwisu CarForFriend.pl.

Pierwsze kroki

W celu rozpoczęcia prawidłowej rejestracji używanego auta zakupionego za granicą, musimy najpierw upewnić się, że posiadamy prawidłowe dokumenty rejestracyjne oraz dokument potwierdzający prawidłowe nabycie własności pojazdu (na przykład fakturę lub umowę sprzedaży). Warto pamiętać, że nie należy kupować samochodów w formie „na Niemca”, ponieważ coraz więcej firm ubezpieczeniowych sprawdza prawidłowość nabycia samochodu za granicą, kontaktując się z poprzednim właścicielem i ustalając tożsamość nowego nabywcy samochodu. Jeżeli w taki sposób zostanie potwierdzona transakcja „półumowy”, to towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zyskać podstawę do odmowy wypłaty danego odszkodowania.

Po powrocie do kraju, następnym krokiem staje się opłacenie akcyzy w Urzędzie Celnym. Wysokość akcyzy wynosi 3,1 proc. od wartości zakupu samochodu z silnikami poniżej 2000 ccm oraz 18,6 proc. dla aut o większej pojemności skokowej. Oprócz formalności związanych z akcyzą, musimy przeprowadzić również przegląd techniczny pojazdu. Choć polski ustawodawca przewidział opcję przepisania ważnych badań diagnostycznych z zagranicy, jednak najczęściej i tak brakuje pewnych pozycji, co zmusza nowego właściciela pojazdu do przeprowadzenia dodatkowego przeglądu technicznego.

Po uregulowaniu podatku akcyzowego, w następnej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek oraz komplet dokumentów (dowód rejestracyjny zagraniczny, umowę kupna, badanie techniczne) w wydziale komunikacji.

– Aby dostarczyć komplet dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu, należy udać się do wydziału komunikacji w starostwie powiatowym właściwym dla miejscowości, w której aktualnie zamieszkujemy – tłumaczy ekspert.

Podczas tego procesu, będziemy zobowiązani do uregulowania kosztów wydania dowodu oraz tablic rejestracyjnych w wysokości 256 zł. Warto pamiętać, że w dniu rejestracji pojazdu trzeba koniecznie nabyć ubezpieczenie OC.

Co więcej, podczas rejestracji auta z zagranicy wymagane jest również dostarczenie jego dotychczasowych tablic rejestracyjnych lub pisemne oświadczenie o ich braku – jeżeli pojazd został zakupiony już jako wyrejestrowany.

Inny sposób

Jeżeli samodzielna rejestracja auta to zbyt wiele możecie zdecydować się zlecenie takiego zadania firmie zewnętrznej.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.