sekrety jedzenia czekolady

Czekolada to niekwestionowana królowa słodyczy. Uwielbiana przez miliony osób na całym świecie. Jej smak i zapach może dostarczyć wrażeń porównywanych do namiętnego pocałunku. Dzisiaj odkrywamy jej sekrety, dzięki którym będziemy mieli mniejsze wyrzuty sumienia po jej zjedzeniu.

Od dawna wiemy, że czekolada ma wiele właściwości zdrowotnych, poprawia nastrój, koncentrację i dodaje nam energii. Po jej zjedzeniu czujemy się szczęśliwsi. Jednak nie wszystkie korzyści są tak oczywiste. Te, które przedstawię mogą was bardzo zaskoczyć.

Czekolada sprzyja odchudzaniu

Wszystko dzięki epikatechinie – składnikowi, który aktywizuje przemianę materii i ułatwia spalanie kalorii. Dodatkowo poprawia krążenie krwi i likwiduje zmęczenie. Żeby czekolada pomogła nam zrzucić zbędne kilogramy, spełniony musi być jeden warunek, a mianowicie powinna zawierać minimum 70 procent miazgi kakaowej.

Zmniejsza ryzyko raka

Nowotwór jelita grubego jest szybciej wykrywany przy spożywaniu czekolady. Chroni ona także przed rakiem skóry i piersi. Podejrzewa się, że ogranicza ona podział już zmienionych komórek. Wszystko dzięki kakao, które jest najlepszym naturalnym źródłem antyoksydantów – związków, które chronią przed zmianami rakowymi i spowalniają procesy starzenia się organizmu.

Zapobiega anemii

A to dlatego, że zawiera dość spore ilości żelaza, w 100 gramach gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao jest ponad 17 mg żelaza. Jest bogata również w witaminy z grupy B, A i E.

Chroni nasze zęby przed próchnicą

Wyciąg z ziaren kakao uznaje się za bardziej skuteczny w pielęgnacji zębów niż fluor. Żeby korzystać z tej zalety, należy wybierać gorzką czekoladę. Niewielka ilość zawartych w niej cukrów nie zagraża nam powstawaniem próchnicy.

Jak można się domyślić najlepsza i najzdrowsza czekolada to ta gorzka, z jak największą ilością kakao. Eksperci twierdzą, że powinniśmy wybierać te, w których jego zawartość przekracza 70 procent. Teraz możecie sobie pozwolić na dawkę przyjemności, która wielu osobom umili dzień i poprawi nastrój. W Łodzi natomiast czekoladę kocha się tak bardzo, że zorganizowano tam Święto Czekolady, które potrwa do 15 kwietnia. Szczegóły tutaj.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.