Mesut Özil

Mesut Özil podjął ważną decyzję. Zawodnik nie będzie grał już dla reprezentacji Niemiec. W swoim oświadczeniu tłumaczy szczegóły rezygnacji z gry na poziomie międzynarodowym. 

Mesut Özil to jeden z najbardziej popularnych piłkarzy w Niemczech. Razem z kolegami z reprezentacji w 2014 roku zdobywał mistrzostwo świata. Przed tegorocznym mundialem zawodnik wrzucił do sieci zdjęcie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, które wywołało wiele kontrowersji. Piłkarz był krytykowany i zderzył się z atakami rasistowskimi.

Z ciężkim sercem i po długich rozważaniach zdecydowałem, że nie będę więcej grał dla Niemiec na poziomie międzynarodowym z powodu poczucia rasizmu i braku szacunku – napisał w długim oświadczeniu na Twitterze zawodnik Arsenalu Londyn, który rozegrał 92 mecze w drużynie narodowej i zdobył 23 gole.

14 maja, dzień przed ogłoszeniem przez trenera Joachima Loewa wstępnej kadry na mistrzostwa świata w Rosji, media obiegło zdjęcie ze spotkania w Londynie mających tureckie korzenie Özil i Guendogana z ubiegającym się wówczas o reelekcję Erdoganem. Obaj reprezentanci Niemiec wręczyli kontrowersyjnemu politykowi klubowe koszulki, a Guendogan napisał nawet na niej dedykację: „dla mojego prezydenta”.

W Niemczech pojawiło się wiele głosów oburzenia. Niektórzy domagali się nawet usunięcia obu graczy z drużyny narodowej za udział w kampanii wyborczej i wspieranie polityka, któremu zarzuca się łamanie praw człowieka.

Zachowanie piłkarzy skrytykowała też niemiecka federacja, a później koledzy z drużyny i selekcjoner wielokrotnie byli pytani o tę sytuację. Mesut Özil podkreślił, że jego zdaniem został źle potraktowany przez niemiecką federację (DFB) i ostro zaatakował jej szefa Reinharda Grindela. „Nie będę z nim więcej rozmawiał, bo tego po prostu nie chcę. Nie będę dłużej służyć jako kozioł ofiarny osobie niekompetentnej i niezdolnej do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków” – zaznaczy w swoim oświadczeniu.

Ostatecznie niemiecką drużynę na mundialu rozpraszało wiele zewnętrznych czynników. A rezultatem tego było zajęcie ostatniego miejsca w grupie i zakończeniu turnieju na pierwszej fazie rozgrywek.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.