Mesut Özil

Mesut Özil podjął ważną decyzję. Zawodnik nie będzie grał już dla reprezentacji Niemiec. W swoim oświadczeniu tłumaczy szczegóły rezygnacji z gry na poziomie międzynarodowym. 

Mesut Özil to jeden z najbardziej popularnych piłkarzy w Niemczech. Razem z kolegami z reprezentacji w 2014 roku zdobywał mistrzostwo świata. Przed tegorocznym mundialem zawodnik wrzucił do sieci zdjęcie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, które wywołało wiele kontrowersji. Piłkarz był krytykowany i zderzył się z atakami rasistowskimi.

Z ciężkim sercem i po długich rozważaniach zdecydowałem, że nie będę więcej grał dla Niemiec na poziomie międzynarodowym z powodu poczucia rasizmu i braku szacunku – napisał w długim oświadczeniu na Twitterze zawodnik Arsenalu Londyn, który rozegrał 92 mecze w drużynie narodowej i zdobył 23 gole.

14 maja, dzień przed ogłoszeniem przez trenera Joachima Loewa wstępnej kadry na mistrzostwa świata w Rosji, media obiegło zdjęcie ze spotkania w Londynie mających tureckie korzenie Özil i Guendogana z ubiegającym się wówczas o reelekcję Erdoganem. Obaj reprezentanci Niemiec wręczyli kontrowersyjnemu politykowi klubowe koszulki, a Guendogan napisał nawet na niej dedykację: „dla mojego prezydenta”.

W Niemczech pojawiło się wiele głosów oburzenia. Niektórzy domagali się nawet usunięcia obu graczy z drużyny narodowej za udział w kampanii wyborczej i wspieranie polityka, któremu zarzuca się łamanie praw człowieka.

Zachowanie piłkarzy skrytykowała też niemiecka federacja, a później koledzy z drużyny i selekcjoner wielokrotnie byli pytani o tę sytuację. Mesut Özil podkreślił, że jego zdaniem został źle potraktowany przez niemiecką federację (DFB) i ostro zaatakował jej szefa Reinharda Grindela. „Nie będę z nim więcej rozmawiał, bo tego po prostu nie chcę. Nie będę dłużej służyć jako kozioł ofiarny osobie niekompetentnej i niezdolnej do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków” – zaznaczy w swoim oświadczeniu.

Ostatecznie niemiecką drużynę na mundialu rozpraszało wiele zewnętrznych czynników. A rezultatem tego było zajęcie ostatniego miejsca w grupie i zakończeniu turnieju na pierwszej fazie rozgrywek.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.