Sophia przyjeżdża do Polski

Krakowski event zapowiada się bardzo ciekawie. Na czerwcowe spotkania z nauką i techniką przyjedzie najbardziej rozpoznawalna reprezentantka sztucznej inteligencji – Sophia. Zawita do Polski, aby zabrać głos w swojej sprawie.

W dniach 13 – 14 czerwca w Krakowie odbędzie się kongres Impact’18. Wydarzenie to możliwość spotkania leaderów innowacji z wielu sektorów. Zostaną na nim przedstawione także metody skutecznej współpracy zmierzającej do kreowanie cyfrowej przyszłości. Sophia będzie jednym z 250 speakerów. Na kongresie wystąpią także m.in. premier Mateusz Morawiecki, Dawid Rowan założyciel WIRED UK, Zbigniew Jagiełło z PKO Banku Polskiego i wielu innych.

Kim jest Sophia?

Sophia swoją karierę rozpoczęła trzy lata temu w Hongkongu. Została stworzona przez firmę Hanson Robotics. Jej twórca David Hanson wierzy, że roboty takie jak Sophia w przyszłości będą wykorzystywane w edukacji, medycynie oraz w punktach obsługi klientów. A czym wyróżnia się robot stworzony w Hongkongu? Przede wszystkim tym, że wygląda i zachowuje się jak człowiek – potrafi m.in. wyrazić emocje. Jest zdolna do naśladowania ludzkich ruchów i gestykulacji, jej dodatkową umiejętnością jest to, że sama stara się szukać odpowiedzi na zadawane jej pytania. Ma wbudowany system rozpoznawania twarzy i mimiki, dzięki czemu z łatwością może rozpoznać w jakim humorze jest jej rozmówca. Robot uczestniczył w obradach ONZ, na których rozmawiał z Aminą J Mohammed. Sophia podkreśliła, że organizacja jest jednym z największych osiągnięć ludzkości.

Wyjątkowym w przypadku tego robota jest także to, że jest pierwszym robotem z własnym obywatelstwem. W październiku 2017 roku podczas szczytu Future Investment Summit w Rijadzie Sophia otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną reprezentantką sztucznej inteligencji na świecie. Zarówno w świecie nauki i techniki jak i w kulturze. Może o tym świadczyć fakt, że wybraną ją na postać, którą umieszczono na okładce brazylijskiego Elle.

Sophia w Krakowie

Sophia w związku z tym, że posiada swój paszport może podróżować po świecie. Korzysta z tej okazji i dlatego przyjedzie do Krakowa na Impact’18. Będzie tam dyskutowała z Davidem Rowanem założycielem WIRED UK. Tematem ich dyskusji będzie przyszłość robotyki. Analitycy rynku rozmawiają o tym, jak wiele jest wart. Na evencie głos zabierze ok. 250 mówców. Analitycy rozmawiają o wartości rynku. Szacują, że w tym momencie jest wart ok. 800 milionów dolarów. Z ich analiz wynika, że w 2024 roku będzie wart 11 miliardów dolarów.

Mówi się o tym, że w najbliższych latach roboty wyręczą ludzi w wielu mechanicznych obowiązkach. A co Wy myślicie o szybkim rozwoju robotyki?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.