Sophia przyjeżdża do Polski

Krakowski event zapowiada się bardzo ciekawie. Na czerwcowe spotkania z nauką i techniką przyjedzie najbardziej rozpoznawalna reprezentantka sztucznej inteligencji – Sophia. Zawita do Polski, aby zabrać głos w swojej sprawie.

W dniach 13 – 14 czerwca w Krakowie odbędzie się kongres Impact’18. Wydarzenie to możliwość spotkania leaderów innowacji z wielu sektorów. Zostaną na nim przedstawione także metody skutecznej współpracy zmierzającej do kreowanie cyfrowej przyszłości. Sophia będzie jednym z 250 speakerów. Na kongresie wystąpią także m.in. premier Mateusz Morawiecki, Dawid Rowan założyciel WIRED UK, Zbigniew Jagiełło z PKO Banku Polskiego i wielu innych.

Kim jest Sophia?

Sophia swoją karierę rozpoczęła trzy lata temu w Hongkongu. Została stworzona przez firmę Hanson Robotics. Jej twórca David Hanson wierzy, że roboty takie jak Sophia w przyszłości będą wykorzystywane w edukacji, medycynie oraz w punktach obsługi klientów. A czym wyróżnia się robot stworzony w Hongkongu? Przede wszystkim tym, że wygląda i zachowuje się jak człowiek – potrafi m.in. wyrazić emocje. Jest zdolna do naśladowania ludzkich ruchów i gestykulacji, jej dodatkową umiejętnością jest to, że sama stara się szukać odpowiedzi na zadawane jej pytania. Ma wbudowany system rozpoznawania twarzy i mimiki, dzięki czemu z łatwością może rozpoznać w jakim humorze jest jej rozmówca. Robot uczestniczył w obradach ONZ, na których rozmawiał z Aminą J Mohammed. Sophia podkreśliła, że organizacja jest jednym z największych osiągnięć ludzkości.

Wyjątkowym w przypadku tego robota jest także to, że jest pierwszym robotem z własnym obywatelstwem. W październiku 2017 roku podczas szczytu Future Investment Summit w Rijadzie Sophia otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną reprezentantką sztucznej inteligencji na świecie. Zarówno w świecie nauki i techniki jak i w kulturze. Może o tym świadczyć fakt, że wybraną ją na postać, którą umieszczono na okładce brazylijskiego Elle.

Sophia w Krakowie

Sophia w związku z tym, że posiada swój paszport może podróżować po świecie. Korzysta z tej okazji i dlatego przyjedzie do Krakowa na Impact’18. Będzie tam dyskutowała z Davidem Rowanem założycielem WIRED UK. Tematem ich dyskusji będzie przyszłość robotyki. Analitycy rynku rozmawiają o tym, jak wiele jest wart. Na evencie głos zabierze ok. 250 mówców. Analitycy rozmawiają o wartości rynku. Szacują, że w tym momencie jest wart ok. 800 milionów dolarów. Z ich analiz wynika, że w 2024 roku będzie wart 11 miliardów dolarów.

Mówi się o tym, że w najbliższych latach roboty wyręczą ludzi w wielu mechanicznych obowiązkach. A co Wy myślicie o szybkim rozwoju robotyki?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.