sposoby na bezsenność

Sen to jeden z najważniejszych elementów naszego życia. W jego trakcie organizm regeneruje się. Sen jest także bardzo ważny z punktu widzenia zdrowia psychicznego. Oczywiście jedna nieprzespana noc nie jest jeszcze objawem poważnego problemu, jednak długotrwała bezsenność może znacząco obniżyć komfort naszego życia.

Przyczyny bezsenności

Specjaliści zajmujący się w swojej pracy snem wyróżniają dwa źródła czynników powodujących bezsenność. Otóż są to czynniki zewnętrzne – na przykład hałas, mocne światło, czy też niewygodne łóżko, oraz czynniki wewnętrzne – na przykład depresja lub nerwica. Niezależnie od swojego źródła brak snu znacząco zmniejsza komfort naszego życia. Niewyspani pracujemy zdecydowanie mniej wydajnie, uczymy się wolniej, a jadąc samochodem możemy doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Sposoby na bezsenność

Powinny być adekwatne do źródła problemu. Jeżeli zatem nie wysypiamy się, bo mamy niewygodne łóżko, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Gorzej jeśli przyczyny bezsenności mają charakter wewnętrzny. W przypadku depresji lub nerwicy pierwszym krokiem będzie udanie się do lekarza w celu dokładnego określenia problemu. Następnie będzie on mógł dobrać odpowiednie leki, których zastosowanie powinno pomóc.

Domowe sposoby na bezsenność

Oprócz środków farmakologicznych, istnieją również domowe sposoby na bezsenność. Nie chodzi tutaj o liczenie baranów. Zgodnie z wynikami badań naukowców, korzystne działanie na problemy z zasypianiem ma wypicie soku z wiśni, który podnosi poziom melatoniny w organizmie. Ponadto, nie należy spożywać nadmiernie obfitych posiłków przed snem. Kolacja powinna być lekka, bogata w węglowodany, które ułatwiają zaśnięcie.

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na bezsenność. Aby skutecznie walczyć z tą dolegliwością, musimy najpierw zdiagnozować źródło problemu. Warto to zrobić, albowiem zaburzenia snu mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Możemy się o tym przekonać chociażby wpisując w wyszukiwarkę frazę „sen a zdrowie”.

4 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.