blog edukacyjny

Standardowy program edukacyjny, jaki każdego roku wprowadzany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, niestety pozostawia wiele do życzenia. Jego przeciwnicy zwracają uwagę na brak rozwijania kreatywności. Przewaga zajęć teoretycznych nie zachęca do nauki, dla samych uczniów jest zwyczajnie nudna.

Na szczęście biorąc przykład z topowych wzorców edukacyjnych spoza Polski, również w naszych szkołach coraz częściej zauważyć można innowacyjne podejście do nauki. Sami nauczyciele starają się dostrzec potrzeby uczniów, chcą realizować podejście indywidualne, w ramach potrzeb, możliwości i oczekiwań względem szkoły przez dzieci. Coraz częściej obok tradycyjnego programu MEN, wdrażane są programy autorskie, a uczniom zezwala się na większą dozę swobody. Nauka staje się przyjemna, a nierzadko jest nawet elementem zabawy. Już dawno udowodniono zresztą, że wiadomości dostarczane poprzez rozrywkę, są przez najmłodszych przyswajane o wiele lepiej i zapamiętywane na dłużej.

Skąd pedagodzy mają czerpać inspirację? Okazuje się, że nie tylko z zachodnich szkół. W ostatnim czasie powstał niejeden blog edukacyjny, na którym poruszane są kwestie nowoczesnego nauczania. Tam w ramach warsztatów przedstawiane zostają interesujące formy lekcji różnych przedmiotów oraz zajęcia praktyczne. Przecież uczeń nie musi poznawać przyrody w książce, bo może uczestniczyć w ciekawej wycieczce na łono natury.

Ważne są także aspekty samego nastawienia pedagogów do edukacji uczniów. Ci, którym rzeczywiście zależny na rozwoju swoich podopiecznych, są zainteresowani innowacyjnym podejściem do nauki. Dobry nauczyciel również będzie się dokształcał, poszukiwał nowych rozwiązań, praktykował nowoczesne opcje.

Kolejna sprawa to potrzeby samych uczniów. Niejeden blog edukacyjny apeluje, by słuchać żądań najmłodszych i prowadzić lekcje w sposób ciekawy. Teoretycy niestety zabijają zapał do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Pamiętajmy, że nauczyciel jest przecież autorytetem, którego zadaniem jest nie tylko przerobić wskazany temat. Chodzi o to, by każdy uczeń go zrozumiał oraz została wzbudzona ciekawość do jeszcze bardziej szczegółowego wdrożenia się w dany zakres określonych zagadnień.

To dorośli są odpowiedzialni za odpowiednie ukierunkowanie uczniów. Ich zadaniem jest wskazanie dobrego toku nauczania. Priorytetem nie są oceny, ale rzeczywista wiedza, którą zdobywają. Eksperci potwierdzają, że to pierwsze lata edukacji najmłodszych mają największy wpływ na ich dalsze życie. To wtedy dzieci nabywają wzorce w kwestiach edukacyjnych. Jeśli pobudzona zostanie chęć poznawania świata i zachodzących w nich procesów, o wiele łatwiej przyjdzie im samorozwój w życiu dorosłym i dążenie do doskonałości.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.