ostrzeżenia przed upałem

Tropikalna temperatura zawitała do Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed upałem oraz burzami i gradem Sprawdźcie jak pomóc sobie w upał. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Oprócz tego dla czterech województw na południu kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

W trzech województwach objętych ostrzeżeniami drugiego stopnia przed upałem – zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim – temperatury maksymalne w dzień mają wynieść od 29 do 32 stopni, a w kujawsko-pomorskim nawet od 30 do 32 stopni. W nocy w województwach objętych ostrzeżeniami temperatura wyniesie od 17 do 21 stopni.

Oprócz tego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

Jak przetrwać upały?

Aby bezpiecznie przetrwać rekordowo wysokie temperatury należy przede wszystkim dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej nawadniać się niegazowaną wodą mineralną. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega także przed wychodzeniem z domu, jeżeli nie jest to konieczne to lepiej nie przebywać na słońcu. Jeżeli jednak wychodzicie na zewnątrz pamiętajcie o nakryciu głowy, które w jakimś stopniu będzie Was chroniło przed promieniami słonecznymi. Pomocna w przetrwaniu upałów jest także rezygnacja z picia napojów alkoholowych, które odwadniają organizm. Dobrym sposobem na ochłodzenie się jest chłodny prysznic, dzięki któremu temperatura naszego ciała odrobinę spadnie, a my będziemy mieli poczucie świeżości.

Podczas upałów nieraz występują także problemy z zasypianiem. Jest nam za gorąco i pojawia się bezsenność – jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest zwilżenie prześcieradła lub włożenie go na chwilę do zamrażarki. O innych sposobach na komfortowy sen w upały możecie przeczytać tutaj.

A jakie są Wasze sposoby na lepsze samopoczucie w trakcie upałów?

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.