ostrzeżenia przed upałem

Tropikalna temperatura zawitała do Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed upałem oraz burzami i gradem Sprawdźcie jak pomóc sobie w upał. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Oprócz tego dla czterech województw na południu kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

W trzech województwach objętych ostrzeżeniami drugiego stopnia przed upałem – zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim – temperatury maksymalne w dzień mają wynieść od 29 do 32 stopni, a w kujawsko-pomorskim nawet od 30 do 32 stopni. W nocy w województwach objętych ostrzeżeniami temperatura wyniesie od 17 do 21 stopni.

Oprócz tego wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

Jak przetrwać upały?

Aby bezpiecznie przetrwać rekordowo wysokie temperatury należy przede wszystkim dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej nawadniać się niegazowaną wodą mineralną. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega także przed wychodzeniem z domu, jeżeli nie jest to konieczne to lepiej nie przebywać na słońcu. Jeżeli jednak wychodzicie na zewnątrz pamiętajcie o nakryciu głowy, które w jakimś stopniu będzie Was chroniło przed promieniami słonecznymi. Pomocna w przetrwaniu upałów jest także rezygnacja z picia napojów alkoholowych, które odwadniają organizm. Dobrym sposobem na ochłodzenie się jest chłodny prysznic, dzięki któremu temperatura naszego ciała odrobinę spadnie, a my będziemy mieli poczucie świeżości.

Podczas upałów nieraz występują także problemy z zasypianiem. Jest nam za gorąco i pojawia się bezsenność – jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest zwilżenie prześcieradła lub włożenie go na chwilę do zamrażarki. O innych sposobach na komfortowy sen w upały możecie przeczytać tutaj.

A jakie są Wasze sposoby na lepsze samopoczucie w trakcie upałów?

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.