wprowadzono darmową antykoncepcję

W fińskim mieście Vantaa wprowadzono darmową antykoncepcję. Proces rozpoczął się w 2013 roku. Po kilku latach naukowcy sformułowali zaskakujący wniosek. 

Darmowa antykoncepcja została wprowadzona w 2013 roku na początku kobiety mogły dostać określony środek antykoncepcji długoterminowej. Jednak z czasem ta inicjatywa się rozwijała i obecnie wszystkie mieszkanki Vanty mają szeroki dostęp do środków chroniących przed ciążą. W asortymencie dostępne są prezerwatywy, plastry oraz pigułki antykoncepcyjne. Skorzystać z tego prawa mogą osoby, które ukończyły 20. roku życia.

Naukowcy zauważyli ciekawą zależność między wprowadzeniem darmowej antykoncepcji a liczbą wykonywanych aborcji. Mówi się o tym, że dzięki temu pomysłowi wykonuje się mniej zabiegów sztucznie przerywających ciąże. W Finlandii w ogóle wykonuje się bardzo mało aborcji, rocznie jest to ok. 9 tysięcy zabiegów. Jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Dodatkowo od 2013 roku liczba aborcji wśród kobiet poniżej 25. roku życia spadła o 33%.

Wyniki badań przeanalizowała jedna z miejscowych lekarek, Frida Gyllenberg. W swoim raporcie zaznaczyła, że darmowa antykoncepcja ma ścisły związek ze spadkiem liczby wykonywanych aborcji u kobiet poniżej 25. roku życia. W Finlandii aborcja nie jest stuprocentowo legalna, jednak jest dozwolona w kilku przypadkach, takich jak: ciąża zagrażająca życiu lub zdrowiu matki, można przerwać ciąże, która jest wynikiem gwałtu. Aborcji mogą dokonać także kobiety, które mają co najmniej czwórkę dzieci a;bo mniej niż 17 lat lub więcej niż 40.

Uważacie, że taki pomysł sprawdziłby się w Polsce?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.