zmiany w przepisach

Bezpieczeństwo na drodze w Polsce pozostawia wiele do życzenia. W rankingach bezpieczeństwa w Europie znajdujemy się zawsze u dołu tabeli. Dlatego ministerstwo infrastruktury postanawia wprowadzić zmiany w przepisach. 

Przepisy drogowe są ciągle zaostrzane. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wielość wypadków i odczuwalny brak bezpieczeństwa na polskich drogach. W statystykach też jest to widoczne, ponieważ wszystkie raporty dotyczące bezpieczeństwa na drogach w Europie lokują Polskę na jednych z ostatnich miejsc. Wystarczy spojrzeć tylko na raporty Komendy Głównej Policji po dłuższym weekendzie, na drogach dochodzi wtedy do setek wypadków (dla przykładu podsumowanie okresu Wielkanocy).

Z tego powodu ministerstwo infrastruktury pracuje nad zaostrzeniem prawa. Zmiany w przepisach mają dotyczyć przede wszystkim utrzymania prawidłowej odległości między samochodami na drodze szybkiego ruchu. Rząd chce upodobnić przepisy do zachodnioeuropejskich, gdzie odległość powinna wynosić połowę prędkości, czyli jadąc z prędkością np. 120 km/h kierowca powinien zachować 60-metrowy odstęp. Jednak w Polsce na razie nie ustalono jeszcze jaka odległość będzie uznawana za bezpieczną. Posłowie dyskutują nad tym aspektem zmiany prawa.

Ministerstwo do końca 2018 chce wprowadzić także obowiązek posiadania apteczki w aucie. Na mocy nowych przepisów apteczka doraźnej pomocy ma być obowiązkowa w każdym samochodzie osobowym, podobnie jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Są one obowiązkowe w niemal każdym kraju Europy. W Polsce do tej pory taki wymóg dotyczył tylko taksówek i pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania, a także autobusów i ciężarówek.

Uważacie, że zmiany są potrzebne?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.