wakacyjna podróż autem

Wakacyjna podróż autem może być świetną przygodą. Jednak przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić kilka ważnych kwestii, aby później cieszyć się spokojnym wyjazdem. 

Podczas samochodowych wycieczek najważniejsze jest sprawne i bezpieczne auto. Więc jeśli planujecie taki wyjazd musicie sprawdzić w swoich pojeździe kilka kluczowych aspektów.  Specjaliści sieci serwisów i sklepów samochodowych Norauto przygotowali wskazówki dzięki którym wakacyjna podróż samochodem przebiegnie bezpiecznie.

Dokumenty potrzebne przed podróżą samochodem na wakacje

Choć polski rząd planuje uruchomić Centralną Ewidencję Kierowców, która sprawi, że nie będzie trzeba mieć przy sobie części dokumentów, obecnie każdy kierowca musi posiadać:

  • prawo jazdy – dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem;
  • dowód rejestracyjny – potwierdza, że samochód jest dopuszczony do ruchu;
  • polisę OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Brak jednego z nich może skończyć się mandatem w wysokości do 250 zł (choć zazwyczaj jest to 50 zł za jeden dokument).

Przed wakacyjną podróżą warto także wykupić polisę AC, która nie jest obowiązkowa, ale pozwala Ci uniknąć wielu skutków (głównie finansowych) nieprzewidzianych zdarzeń takich jak wypadek drogowy, kradzież pojazdu, klęska żywiołowa np.grad.

W państwach nienależących do Unii Europejskiej kierowcy muszą się także wyposażyć w Międzynarodowe Prawo Jazdy. Obowiązuje ono w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej i Konwencji Genewskiej. Wniosek o wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy składa się w starostwie powiatowym razem z potwierdzeniem opłaty (35,50 zł). Na gotowy dokument czeka się maksymalnie 3 dni robocze.

Podstawowe i dodatkowe wyposażenie samochodu na wakacjach

Według polskiego prawa każdy samochód poruszający się po drodze musi mieć:

  • gaśnicę,
  • trójkąt ostrzegawczy.

Jeśli policjanci wykryją brak tych elementów, kierowca otrzyma mandat. Żeby jednak bezpiecznie dojechać na wakacje, warto wyposażyć pojazd także w:

  • kamizelkę odblaskową – przydatną zwłaszcza w trakcie awarii samochodu na drodze szybkiego ruchu.
  • apteczkę – z instrukcją udzielania pierwszej pomocy, kompresami gazowymi, plastrami, bandażem, opaską elastyczną, środkiem dezynfekującym i ustnikiem.

Mogą przydać Ci się także zapasowe akcesoria:

  • żarówki samochodowe,
  • linka holownicza,
  • butelka płynu do spryskiwaczy i płynu chłodniczego.

Dzięki nim przygotujesz się na każdą ewentualność i nie będziesz nerwowo szukać najbliższego serwisu lub dzwonić po pomoc drogową w awaryjnej sytuacji.

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, sprawdź także obowiązujące w danym kraju przepisy. Może się bowiem okazać, że za brak apteczki lub zestawu pierwszej pomocy zapłacisz dość wysoki mandat.

Sprawdzenie stanu pojazdu i opon przed wakacjami

Zanim wyruszysz w wakacyjną podróż, dokładnie skontroluj swój pojazd. Żeby zyskać pewność, że wszystkie elementy auta działają sprawnie, warto udać się do serwisu samochodowego przynajmniej dwa tygodnie przed podróżą. W razie wykrycia ewentualnych usterek mechanicy zdążą je usunąć, a Ty wyjedziesz w zaplanowanym wcześniej terminie.

W trakcie przeglądu sprawdź także opony samochodowe. Weź pod uwagę nie tylko sam stan kół i stopień zużycia bieżnika, ale też ciśnienie w oponach. Zbyt małe ciśnienie sprawia, że opona jest narażona na mikropęknięcia i nagrzewanie – tym samym szybciej traci swoją elastyczność.

Sprawny samochód na co dzień – bezpieczny samochód na wakacje

Jeśli zadbałeś o wszystkie dokumenty, wyposażyłeś samochód w obowiązkowe i dodatkowe akcesoria, a także wykonałeś przegląd auta, możesz bezpiecznie wyruszyć w długą drogę. Żadna z tych czynności nie uchroni Cię całkowicie przed zdarzeniami losowymi, ale dzięki zastosowaniu się do zaleceń specjalistów sieci serwisów i sklepów samochodowych Norauto wyeliminujesz skutki nieprzewidzianych sytuacji.

(Źródło: norauto.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.