wynagrodzenie w górę

Średnie wynagrodzenie w marcu 2018 roku wyniosło ok. 4886 złotych, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego roku wzrosło o 6,7 procent – takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny.

To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy rośnie średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw. W Polsce średnia zbliża się już do 5 tysięcy złotych. W skali miesiąca podwyżka wyniosła brutto 287 złotych, cojest dużą sumą.. W opinii ekonomistów PKO BP utrzymywanie się trendu wzrostowego płac w sektorze przedsiębiorstw na bieżącym poziomie, przy braku presji w sektorze publicznym oznacza, że prawdopodobieństwo gwałtownego, skokowego wzrostu cen jest ograniczone.

Największym ryzykiem dla takiego scenariusza mógłby być nadchodzący cykl wyborczy stymulujący presję na wzrost płac w sektorze publicznym, podobnie jak to miało miejsce np. w Rumunii – możemy przeczytać w opinii ekonomistów.

Pomimo tego, że stawki rosną, niestety nie wpływa to na rynek pracy. Pensja rośnie, a ludzi brakuje. Niektóre branże m.in. budownictwo i handel zmagają się z problemem niedoboru kadry pracowniczej.. Malejąca podaż pracowników powoduje właśnie to, że tempo wzrostu zatrudnienia nie przybiera na sile, a przewidywane prognozy nie uwzględniają zmian w tym kierunku. Ekonomiści dodają, że tempo wzrostu PKB było i będzie nadal wysokie.

Rosnące płace oraz staranie się o zwiększanie zatrudnienia , co za tym idzie, malejące bezrobocie w kraju, to prognozy przewidywane na najbliższy czas. Według informacji GUS, w marcu bez pracy było 6,6 procent Polaków, a więc około 1,09 miliona. To oznacza, że było aż o 33 tysiące mniej bezrobotnych w porównaniu do lutego. Są to zadawalające wyniki, najlepsze od 1991 roku.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.