wyrzucanie żywności

Dane Banków Żywności pokazują smutną i straszną rzeczywistość. Obrazują jak wiele żywności jest w Polsce marnowane. Co zrobić, żeby ograniczyć nasze złe nawyki? Sprawdźcie siedem prostych sposobów, które pomogą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy i zastopują nadmierne wyrzucanie jedzenia. 

52 kilogramy zmarnowanego jedzenia – to liczba, którą każdy z nas wyrabia w ciągu roku. Ogółem przez rok wyrzucamy około 9 milionów ton jedzenia, a 2 miliony z tej sumy pochodzą z gospodarstw domowych. Takie wyniki plasują Polskę w czołówce  państw, gdzie wyrzuca się najwięcej jedzenia w Europie. 

Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Przygotowaliśmy dla Was 7 sposobów, które ułatwią to zadanie.

Po pierwsze –  kupuj rozsądnie

Ważną kwestią jest tutaj planowanie posiłków. Warto obmyśleć jadłospis na cały tydzień i przed zakupami zrobić listę skłądników jakich będziemy potrzebować. Zaplanuj z wyprzedzeniem kilka posiłków. Trzymaj się swojej listy zakupów. Staraj się unikać przechowywania jedzenia, które potem może się zmarnować.

Wykorzystuj te produkty, które zostały kupione jako pierwsze.

Przechowuj żywność tak, aby była widoczna. Staraj się, by w lodówce zawsze panował porządek. Układaj produkty w taki sposób, aby na wierzchu znajdowała się żywność z najkrótszą datą przydatności do spożycia. Bez takiego układu możesz być pewny, że jakiś serek schowa się za innymi produktami i odnajdziesz go, gdy się przeterminuje.

Nakładaj na talerz taką porcję żywności, jaką jesteś w stanie zjeść.

Będąc głodnymi często nakładamy na talerz zbyt duże porcje jedzenia. Wówczas część dania niestety zostaje wyrzucona do kosza.

Pokochaj jedzenie resztek

Łatwo rozmrozić pozostałości po wcześniej ugotowanych posiłkach i użyć ich do przygotowania pysznego lunchu lub obiadu. Dodatkowo w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze. Ponadto rób mniejsze porcje.

Nie zostawiaj dań w restauracji

Gdy jesteś w restauracji, a wiesz, że nie zjesz całego dania, zapytaj kelnera czy może zapakować posiłek na wynos. To także pozwoli zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia, a ty będziesz mieć posiłek bez gotowania.

Miksuj, marynuj lub wekuj

Z nadwyżki warzyw rób zupy. Jeśli zostały Ci owoce przygotuj z nich pyszne, zdrowe i pożywne wyciskane soki lub koktajle. Możesz także zrobić smaczne dżemy lub konfitury, które idealnie sprawdzą się późną jesienią lub zimą.

Kupuj produkty, które nie wyglądają idealnie

Duża część jedzenia jest wyrzucana, ponieważ nie wygląda atrakcyjnie. Jednak bardzo często produkty te nadal są smaczne, a przy tym zawierają swoje wartości odżywcze. Kilka brązowych plamek na bananie pokazuje, że owoc jest słodki i dojrzały.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.