Biologiczna Bzdura roku

Ogłoszono wyniki w konkursie „Biologiczna Bzdura Roku 2017″. Jest on organizowany przez Łukasza Sakowskiego biologa oraz  autora bloga To tylko teoria. W minionym roku pojawiło się trochę tych bzdur, więc było w czym wybierać. A teksty na podium są naprawdę mocne – sprawdźcie. 

„Biologiczna Bzdura Roku” to konkurs, w którym wybierana jest najbardziej bezsensowna i nieprawdziwa wypowiedź z dziedziny biologii, medycyny, dietetyki, psychologii i chemii. Łukasz Sakowski tłumaczy, że organizuje ten konkurs po to, aby promować i popularyzować naukę. Poprzez tę inicjatywę chcę także skrytykować pseudonaukę oraz po części wpłynąć i zniechęcić osoby sławne do głoszenia kłamstw w dziedzinach związanych ze zdrowiem, psychiką dietetyką.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła prof. Dorota Czajkowska-Majewska. Profesor jest znana w środowisku antyszczepionkowców. Na jednej z konferencji naukowych dotyczących szczepień wygłosiła tezę, że szczepionki zamieniają nas w cyborgów lub niewolników. 

Pierwszy medal w karierze sportowej był srebrny i teraz także w konkursie „Biologiczna Bzdura Roku” Anna Lewandowska zdobywa srebro. Łukasz Sakowski miał z nią problem na poziomie wyboru hasła konkursowego na początku wytypował trzy hasła trenerki, jednak idea konkursu jest taka, aby do każdego uczestnika dopasowana była jedna teza. Organizator zastanawiał się nad hasłami: mikrofalówka powoduje depresję, smalec z gęsi to źródło białek oraz miód lekiem na cukrzycę. Ostatecznie internauci mogli głosować na: smalec z gęsi źródłem białek. Oddano 4656 głosów, co pozwoliło Annie Lewandowskiej zająć drugie miejsce.

Trzecie miejsce w konkursie zajął katolicko-konserwatywny portal Fronda. W ubiegłym roku uplasowała się na pierwszym miejscu, jednak w tym musi zadowolić się ostatnim miejscem na podium. Nominację do konkursu otrzymali za wypowiedź o mózgu – Osoby religijne mają inny mózg niż osoby niewierzące (…) Wniosek jest prosty i oczywisty – to osoby wierzące w Boga mają prawidłową strukturę mózgu.

Zwycięzcom gratulujemy! A jeżeli chcecie sprawdzić pełną listę nagrodzonych, to zajrzyjcie tutaj.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.