Pod koniec ubiegłego roku nie odbyło się sejmowe głosowanie nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakładała m.in. wyższe opłaty za obowiązkowy przegląd auta oraz wymóg dokładniejszych kontroli – zarówno stacji diagnostycznych, jak i samochodów. Nie oznacza to jednak, że 2019 rok nie przyniesie żadnych zmian właścicielom pojazdów. Eksperci informują, co ulegnie zmianie i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Z perspektywy kierowców najważniejsze są te zmiany, które wpływają na ich bezpieczeństwo i wiążą się ze wzrostem wydatków na samochód. Wyższe mandaty, dodatkowe opłaty, nowe zasady zachowania na drodze, ale też udogodnienia dla kierowców – z tym będziemy mieć do czynienia w 2019 roku. Poznaj najważniejsze zmiany w przepisach przygotowane przez ekspertów z Norauto.

 

Zmiana nr 1. Wyższe kary za brak obowiązkowej polisy OC

 

Kierowcy często zapominają o obowiązkowym przeglądzie auta czy przedłużeniu polisy OC, choć zdarza się, że ubezpieczyciele przypominają o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności polisy. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli przedłużenie polisy OC nie zostało wcześniej finansowo zaplanowane. Od tego roku konsekwencje braku ubezpieczenia OC będą jeszcze bardziej dotkliwe. W 2019 roku kara finansowa za brak polisy wzrośnie o 7%.

 

Jeśli przerwa w obowiązkowym ubezpieczeniu OC będzie trwała dłużej niż 14 dni, właściciele samochodów osobowych zapłacą aż 4 500 zł kary. Przy mniejszej przerwie stawki proporcjonalnie maleją. Za trzydniowe spóźnienie kara wynosi 20% pełnej stawki, a od 3 do 14 dni – 50%. Posiadacze samochodów ciężarowych będą musieli zapłacić jeszcze więcej. Pełna kara za brak polisy OC wzrośnie do 6 750 zł.

 

Warto jednak wiedzieć, że kierowcy nie grożą żadne konsekwencje za brak papierowego dowodu zawarcia ubezpieczenia. W myśl zeszłorocznych przepisów kierowcy nie muszą już posiadać w trakcie jazdy autem papierowej wersji polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego. Eksperci Norauto zachęcają jednak do podróżowania z tymi dokumentami – w razie stłuczki lub wypadku znacznie łatwiej będzie przeprowadzić dzięki nim niezbędne formalności.

 

Zmiana nr 2. Kara za cofanie liczników

 

Ustawodawcy chcą zniechęcić do nadużyć przy sprzedaży samochodu. Cofanie liczników stosowane przez nieuczciwych sprzedawców, aby zwiększyć cenę wyjściową auta, będzie bardzo dotkliwie karane. Grozi za to grzywna w wysokości 3 tys. zł, a nawet kara więzienia od 3 do 5 lat. Co ważne, dotyczy to nie tylko zleceniodawcy, ale również wykonawcy. Obecnie mechanicy, którzy na prośbę właściciela zdecydują się cofnąć licznik, nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych.

 

Uczciwi kierowcy powinni pamiętać, że w sytuacji, w której licznik został wymieniony na nowy np. ze względu na awarię, muszą ten fakt zgłosić w stacji kontroli pojazdu. W przeciwnym razie kara nie ominie również ich.

 

Zmiana nr 3. Opłata emisyjna

 

Wprowadzona na początku tego roku opłata emisyjna dotknie finansowo każdego kierowcę. Wynosi ona 8 gr na każdym litrze paliwa (10 gr po dodaniu podatku VAT), co oczywiście wpłynie na cenę paliw. Środki z tej opłaty zasilą budżet Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Ten drugi organ to również efekt zmian ustawodawczych. FNT będzie zajmował się realizacją projektów związanych z rozwojem sieci ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce, a także popularyzacją tych ekologicznych środków transportu.

 

Zmiana nr 4. Kilka ułatwień dla kierowców

 

Oprócz dodatkowych kosztów, jakie będą musieli ponieść kierowcy, od nowego roku wejdzie w życie także kilka ułatwień. Pierwszym z nich jest wprowadzenie w lipcu 2019 roku tzw. profesjonalnej rejestracji. Tablice, na których litery i cyfry będą w kolorze zielonym, zwalniają z obowiązku każdorazowej czasowej rejestracji nowych pojazdów używanych np. do jazd testowych. Jeden numer rejestracyjny w ramach profesjonalnej rejestracji będzie mógł być używany przez kilka pojazdów.

 

Dzięki tej zmianie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, dystrybucją czy badaniami samochodów zostaną odciążone z części obowiązków administracyjnych. Bieżące przepisy nakazują każdorazową wizytę w urzędzie komunikacji w celu wydania tymczasowych tablic rejestracyjnych – nawet jeśli samochód ma przejść jedynie niezbędne testy na trasie.

 

Już w marcu zmienią się również wzory prawa jazdy. Dokument nie będzie zawierać adresu zamieszkania kierowcy. Osoby posiadające dotychczasowe prawa jazdy nie będą musiały na razie wymieniać dokumentów – zachowają one swoją ważność.

 

Ciąg dalszy zmian

 

Bieżący rok przyniesie jeszcze więcej zmian. Wśród nich m.in. zmiany w obowiązkowym wyposażeniu auta  (dołącza do niego apteczka) oraz w zasadach bezpieczeństwa na drodze np. utrzymaniu bezpiecznego odstępu między samochodami czy też obowiązku tworzenia korytarza życia (ratunkowego). Rząd może także wrócić do porzuconych pod koniec roku przepisów zakładających zmiany w pracach stacji diagnostycznych. Warto więc w tym temacie trzymać rękę na pulsie.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.