employee experience

Sytuacja na rynku pracy się zmieniła – bezrobocie jest obecnie najniższe od 25 lat i możemy mówić o rynku pracownika. Teraz to pracodawca także musi dać coś od siebie, aby utrzymać przy sobie pracowników. W takiej sytuacji do gry wykracza employee experience. 

Rynek pracy zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat. Trudności ze znalezieniem pracy nie są już tak duże jak miało to miejsce chociażby w pierwszej dekadzie XXI wieku. Obecnie to pracodawca musi się postarać o dobrego i uczciwego pracownika. Z najnowszych danych udostępnionych przez GUS wynika, że bezrobocie spadło do 6,1% – to najniższy wynik od 25 lat. W I kwartale 2018 roku odnotowano również prawie 30% więcej wolnych miejsc pracy niż w IV kwartale 2017 roku. Pracodawcy dwoją się i troją, żeby przyciągnąć doświadczonych pracowników wymyślając nowe metody zarządzania czy funkcjonowania w firmie. Niedobór kompetentnych pracowników zauważalny jest również w branży przemysłowej. Znalezienie pracownika to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej – przede wszystkim liczy się jego zatrzymanie w strukturach przedsiębiorstwa. I w tym momencie pojawia się Employee Experience.

Employee experience a  warunki pracy w przemyśle
Tak, jak każda branża rządzi się swoimi prawami, tak i praca w przemyśle ma swoje jasne i ciemne strony. Praca w fabryce stwarza miejsca zatrudnienia dla setek osób na różnych stanowiskach. Stanowi również ogromny potencjał na lokalnym rynku pracy. Pracy w fabryce nie można „zabrać do domu”,  a trzyzmianowe zatrudnienie możne pomóc dostosować życie zawodowe do spraw prywatnych.
Z drugiej strony, o jej szczególnym charakterze często decyduje m.in. hałas, ekstremalna temperatura, zapylenie czy inne niedogodności. Jak strategia employee experience może przełożyć się na polepszanie warunków pracy w przemyśle? Warte uwagi są wszelkie formy izolacji od nieprzyjemnego hałasu, który po 8 godzinach codziennej pracy może negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie – układ nerwowy i psychikę. By temu zapobiec, niezbędne jest odizolowanie pracowników, np. poprzez wstawienie do hali czy fabryki dźwiękoszczelnego modułu kontenerowego.

Aby sprostać wyrafinowanym wymaganiom branży przemysłowej pod względem termicznym, akustycznym, komfortowym i estetycznym, stworzono zaawansowane technologicznie moduły kontenerowe, charakteryzują się dźwiękoszczelnością oraz ochroną przed pyłem i wysokimi temperaturami – mówi Jacek Staniszewski, dyrektor zarządzający w Algeco.

Istotna jest również ergonomia pracy w wyodrębnionej w ten sposób przestrzeni. Pracodawca ma bowiem obowiązek zorganizować pracownikowi stanowisko spełniające warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, tzn. wygodne krzesło czy szerokie biurko, ale również dobre oświetlenie czy możliwość swobodnej rozmowy między zespołami. Dzięki systemom modułowym w łatwy sposób uzyskuje się pomieszczenia dźwiękoszczelne, chroniące przed pyłem i wysoką temperaturą, a także duże, elastycznie konfigurowalne biura z pełnym wyposażeniem.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię