niebieskie światło

Spora część z nas zanim zaśnie korzysta z urządzeń elektrycznych. Jest to przyzwyczajenie, które trudno zmienić. Niebieskie światło tych sprzętów utrudnia zasypianie. Jednak naukowcy znaleźli na to sposób. Sprawdźcie szczegóły. 

Niebieskie światło w urządzeniach elektronicznych powoduje bezsenność. Diody Led, które podświetlają ekrany obniżają poziom melatoniny i pobudzają do czuwania.

Jednak trudno zmienić nam przyzwyczajenia. Jeżeli ktoś z nas zawsze przed snem ogląda telewizję to niełatwo będzie mu nagle przestać. Wie o tym dr Ari Shechter z Columbia University Medical Center, dlatego postanowił w godzinach wieczornych zablokować dostęp niebieskiego światła do oczu użytkowników elektroniki. Użył do tego żółto zabarwionych okularów.

W badaniach wzięło udział 14 osób z rozpoznaniem bezsenności. Przez siedem kolejnych nocy, dwie godziny przed snem uczestnicy nosili oprawki z zabarwionymi na bursztynowo szkłami, które blokowały niebieskie światło lub jasne szkła – placebo.

Cztery tygodnie później uczestnicy powtórzyli badanie z innym zestawem szkieł. Jak wykazali badacze, w porównaniu ze szkłami bezbarwnymi uczestnicy korzystający z żółtych okularów spali o około 30 minut dłużej. Sami też zgłaszali dłuższe trwanie i lepszą jakość snu oraz ogólnie mniejsze kłopoty z bezsennością. Co więcej, żółte okulary wydawały się obniżać ciśnienie tętnicze krwi.

Chociaż wyniki są zgodne z uzyskanymi podczas wcześniejszych badań, zdaniem doktora Shechtera powinny zostać przeprowadzone badania kontrolowane na większą skalę. Biorąc jednak pod uwagę taniość i dostępność żółtych okularów, ich wykorzystanie może być pomocne w leczeniu bezsenności, zwłaszcza w połączeniu z innymi technikami. Obecnie wiele smartfonów daje możliwość ustawienia raczej bursztynowego niż niebieskawego podświetlenia. Pomaga również obniżenie jasności ekranu.

Sprawdźcie, kilka faktów o snach. O niektórych na pewno nie macie pojęcia.

(Źródło: PAP)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię