sen

Zdarzyło Wam się kiedyś, że nie mogliście krzyknąć podczas snu? To nie przypadek jedną z dziwnych rzeczy, których nie wiemy o śnie jest to, że podczas jego trwania jesteśmy unieruchomieni. Takie sparaliżowanie ciała występuje w początkowej fazie snu (REM).

Sen jest bardzo istotną kwestią w naszych życiach. Sprawdźcie kilka faktów o nim. O niektórych na pewno nie macie pojęcia.

U ok. 3-6% dorosłych występuje izolowane porażenie przysenne 

Jest to zaburzenie polegające na tym, że zaraz po obudzeniu osoba cierpiąca na to schorzenie nie może się poruszyć. Czuje się sparaliżowana, a to z kolei wywołuje u niej silne uczucie lęku.

Istnieje zaburzenie zwane nocnym terrorem

Jest to zaburzenie snu, występujące krótko po zaśnięciu. Charakteryzuje się skrajnym przerażeniem i niemożnością odzyskania świadomości. Cierpiący na to schorzenie krzyczą i jęczą z przerażenia. Mimo, że mają otwarte oczy to nie mają pełnej świadomości. Taki atak trwa od kilku sekund do kilkunastu minut. Chory zazwyczaj nie pamięta, że taka sytuacja miała miejsce.

Część z nas ma czarno-białe sny

Nie wszyscy w snach widzimy kolorowy świat. Część osób śni tylko w czerni i bieli. Ewenement ten dotyczy ok. 12% ludzi na świecie. Występuję częściej u osób po 50 roku życia. Możliwe, że wpływ na to miała czarno-biała telewizja.

Część osób cierpi na zaburzenia snu REM

Sen REM to faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Wtedy nasz mózg jest bardzo aktywny i wtedy właśnie śnimy. W fazie REM nasze ciała są sparaliżowane, ale u osób cierpiących na zaburzenia tego etapu snu to zjawisko nie występuje. Ludzie z tym schorzeniem przeżywają swoje sny na żywo. Reagują na to, co się w ich śnie dzieje i sami wykonują różne czynności podczas snu. Jest to o tyle niebezpieczne, że nie mają nad tym kontroli i czasem ich działania w śnie prowadzą do poważnych obrażeń.

Wielu z nas ma powtarzające się sny  

Niektórzy przez całe swoje życie mają jeden powracający sen. Niekoniecznie musi on wracać każdej nocy, ale raz na jakiś czas. Psycholodzy twierdzą, że takie zjawisko jest oznaką nierozstrzygniętych problemów albo stresów z przeszłości.

W snach pojawiają się tylko osoby, które już kiedyś widzieliśmy

Jeżeli w Twoich snach pojawiają się twarze, to nigdy nie będą to osoby zupełnie obce. Jeżeli widziałeś kogoś tylko raz np. w autobusie, ale twój mózg postanowił zapamiętać sobie akurat tę twarz to możliwe, że kiedyś znów się spotkacie. Może znów w autobusie, a może w snach.

Sny zapobiegają psychozie

Można próbować nie spać, ale na dłuższą metę to się nie sprawdzi. Ludzie muszą spać, inaczej mogą wystąpić u nich objawy psychozy. Sen pozwala utrzymać stan psychiczny człowieka w harmonii.

(Źródło: www.buzzfeed.com )

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.