3.3 C
Warszawa, PL
środa, 26 lutego, 2020
Strona główna Ludzie Polska na szczycie w niechlubnym rankingu

Polska na szczycie w niechlubnym rankingu

57
0
Polska na szczycie w niechlubnym rankingu

Miejsce Polski w zestawieniu krajów najbardziej homofobicznych pogarsza się z roku na rok. Ta edycja rankingu ILGA Europe pokazuje, że nasz kraj uzyskał tylko 18 punktów na 100 i tym samym uplasował się na drugim miejscu. Nie jest dobrze z naszym poziomem tolerancji. 

Został opublikowany najnowszy raport ILGA Europe, czyli najważniejszy ranking badający poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Publikowany jest raz w roku z okazji tzw. IDAHOT, czyli Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. 

Ranking analizuje poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, interpłciowych i transpłciowych). Badanych jest sześć obszarów: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu.

Z wyników przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce jest bardzo niski poziom tolerancji. W sześciu analizowanych kategoriach jako kraj zdobyliśmy zaledwie 18 punktów na 100 możliwych. Gorzej od nas wypadła tylko Łotwa. Najgorzej (zero punktów) oceniona została kategoria przestępstwa z nienawiści. Ostatnie badania mówią, że w ciągu ostatnich dwóch lat aż 70 proc. osób LGBTI dotknęła przemoc.

Niekorzystnie wypadamy także w kategorii „rodzina”. Jesteśmy jednym z sześciu krajów UE (z Bułgarią, Rumunią, Słowacją, Litwą i Łotwą), który nie pozwala gejom i lesbijkom na zawieranie związków parnterskich. Pary homoseksualne mają też w Polsce problemy w kontakcie ze służbą zdrowia (nie mogą np. uzyskać informacji o stanie zdrowia partnera).

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię