Niewiele osób mówi, że ich wygląd i charakter są perfekcyjne. Jednak znajdzie się już dużo większa grupa osób, która powie, że zdaje sobie sprawę ze swoich wad i stara się jakoś je wyeliminować. I właśnie do takiego myślenia powinniśmy dążyć. Sprawdźcie jak pokonać kompleksy w pięciu krokach. 

Łatwo jest się nabawić kompleksów, patrząc na idealne ciała i życia osób, które obserwujemy np. na Instagramie. Jednak zanim zdamy sobie sprawę, że ich wizerunek jest wykreowany i niewiele wspólnego ma z rzeczywistością to możemy wpędzić siebie w złe samopoczucie. Nieraz jednak zamiast powalczyć z naszymi niedociągnięciami wolimy się temu poddać i tkwić w demotywującym nastroju.

Powinniśmy zmienić nasz stosunek do pojawiających się przeciwności. Na przykład, gdy po okresie zimowym zdamy sobie sprawę, że przybyło nam kilka „nadprogramowych” kilogramów, zamiast martwić się zmianą wagi  – pomyślmy, co możemy z tym zrobić. Czasem wystarczy wprowadzić do naszego stylu życia małe zmiany – mówi Sylwia Michalczewska, psycholog w Centrum Medycznym Damiana i ekspert akcji „Nic Nie Zatrzyma Mnie”.

Jak pokonać swoje kompleksy?

Samoakceptacja to najważniejszy element w pokonywaniu własnych słabości i kompleksów. Jeżeli realnie chcemy pozbyć się negatywnego myślenia, powinnyśmy zastosować się do pięciu prostych zasad, które pozwolą nam polubić samych siebie:

  • Nie porównujmy się z innymi – wysoka brunetka, wiecznie uśmiechnięta szatynka czy piegowata blondynka? Nie musimy dążyć do nieosiągalnego ideału, żeby czuć się pięknie i kobieco. Każda z nas jest wyjątkowa – warto z tą myślą rozpoczynać każdy, nowy dzień.
  • Znajdźmy czas dla siebie – wiele kompleksów pojawia się wówczas, kiedy natłok obowiązków sprawia, że nie posiadamy czasu na realizację własnych planów, pasji i marzeń. Ta sytuacja dystansuje nas do innych, którzy nie mają oporów przed „zdrowym egoizmem”. Pamiętajmy, że życie nie składa się wyłącznie z obowiązków!
  • Budujmy pewność siebie – nie skupiajmy się na swoich wadach, lecz podkreślajmy zalety. To one stanowią naszą kartę przetargową np. w życiu zawodowym.
  • Pokochajmy siebie – ciało stanowi podstawowe źródło naszych kompleksów. Warto pamiętać, że ideały nie istnieją, a nam, jeżeli polubimy swoje ciało, zdecydowanie łatwiej będzie pogodzić się z wszelkimi niedoskonałościami.
  • Nie zaprzeczajmy komplementom – jeżeli ktoś nas komplementuje często czujemy się skrępowani, dlatego zamiast podziękować staramy się zaprzeczać temu, co ktoś o nas mówi. Takie podejście również może nas wprowadzać w złe nastroje, ponieważ to wszystko zostaje w naszych głowach.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.