olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy to jeden z najpopularniejszych naturalnych środków pielęgnacyjnych i leczniczych. Początkowo stosowano go jedynie do aromaterapii, dzisiaj jednak jest ceniony za ogrom właściwości. Poznaj te najważniejsze i ciesz się dobrodziejstwami natury, jakich dostarcza eukaliptus.

  1. Olejek eukaliptusowy działa bakteriobójczo

Olejek z eukaliptusa zabija bakterie i wirusy. To dlatego jest skutecznym środkiem w celu przyśpieszenia gojenia się ran. Olejek eukaliptusowy łagodzi stany zapalne, obrzęki, niweluje wypryski, owrzodzenia. Chroni przed rozwojem zakażeń, jest świetnym środkiem dezynfekującym nie tylko rany, ale też ukąszenia czy użądlenia.

  1. Olejek eukaliptusowy na choroby górnego układu oddechowego

To prawda, że olejek eukaliptusowy jest często wykorzystywany przez producentów z branży farmaceutycznej. Nic dziwnego, ponieważ działa on bakteriobójczo, przeciwwirusowo, antyzapalnie, przeciwobrzękowo. Zabija toksyny i grzyby. Często jest jednym ze składników kropli do nosa, inhalatorów czy tabletek na ból gardła.

Olejek z eukaliptusa uśmierza kaszel, katar, zapalenie zatok czy zapalenie oskrzeli. Wykazuje dobroczynne właściwości w walce z astmą. To składnik nie tylko leków dostępnych w aptece, ale również popularnych sposobów w pełni naturalnego leczenia. Olejek często wykorzystuje się do aromatyzacji pomieszczenia, inhalacji albo tzw. parówek. Dla ułatwienia oddychania można również kroplę olejku rozetrzeć w okolicy klatki piersiowej.

  1. Olejek eukaliptusowy na zmęczenie i stres

Masaż z wykorzystaniem olejku eukaliptusowego sprawi, że pacjent zostanie pobudzony i orzeźwiony rześkim zapachem. Dzięki temu, że daje on odczuć efekt chłodzenia, likwiduje zmęczenie i ospałość.

Co ciekawe, olejek eukaliptusowy rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu może niwelować migrenowe bóle głowy, bóle stawów, bóle mięśniowe czy bóle napięciowe spowodowane przewlekłym i silnym stresem. Zalecany jest osobom, które wykazują wyczerpanie psychiczne bądź cierpią z powodu depresji.

  1. Olejek eukaliptusowy w stomatologii

Olejek eukaliptusowy stosowany jest nie tylko jako jeden ze składników past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Jest również bazą leków i środków, które skutecznie działają w profilaktyce stomatologicznej. Olejek eukaliptusowy działa odświeżająco i antybakteryjnie. Olejkiem można w naturalny sposób wyleczyć ubytki w zębach – wystarczy przykładać do nich wacik nasączony tym środkiem. Warto też dodać, że olejek z eukaliptusa ma właściwości przeciwbólowe.

5.  Olejek eukaliptusowy w kosmetyce

Producenci mydeł, odświeżaczy powietrza i detergentów często korzystają z dobrodziejstw olejku eukaliptusowego. Nie tylko ze względu na jego orzeźwiający zapach, ale również dlatego, że doskonale czyści i dezynfekuje.

Co ciekawe, warto wlewać kilka kropli olejku do kąpieli. Wtedy będzie działać relaksująco.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.