odszkodowania olsztyn

Zgodnie z prawem konsumenta, towary nabyte możemy zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od daty ich zakupów. Ta sama sytuacja dotyczy usług. Jeśli nie zdecydujemy się na jej realizację, to w ciągu 14 dni możemy odstąpić od umowy. Prawo to przysługuje jednak tym klientom, którzy rzecz bądź usługę kupili w siedzibie firmy albo jej stacjonarnym oddziale. Nie działa ono jednak w przypadku niektórych umów zawieranych na odległość, na przykład wtedy, gdy wycieczka została zamówiona i opłacona przez internet.

Zawsze czytaj umowę

Większość biur podróży uznaje za obowiązujący zapis, zgodnie z art. 38 ustawy o prawach konsumenta. Zgodnie z nim uczestnik wycieczki nie może zrezygnować z niej bez powodu. Jeśli tak zrobi, będzie musiał zapłacić odszkodowanie. Biuro nie zwróci mu zaliczki, którą już wpłacił na poczet wakacji a nawet całości kwoty, którą uiścił w celu odbycia wakacji marzeń.

Biura podróży stosują jednak różną taktykę. Niektóre informują o konieczności zapłaty odszkodowania, a jego wysokość będzie zależna od terminu, w jakim uczestnik zgłosił rezygnację. Im mniej czasu zostało do odbycia wycieczki, tym odszkodowanie jest wyższe. Najczęściej koszty, na jakie narażona jest osoba rezygnująca z turystycznego wyjazdu wyrażone są w procentach.

Odszkodowania Olsztyn – znajomość umowy to podstawa

W sieci niedawno było głośno o turystach z miasta Olsztyn, którzy stracili pieniądze zarezerwowane na wakacje z powodu kruczków zapisanych w umowie z biurem turystycznym. Spokój i brak pochopności to cechy, które sprzyjają uniknięciu takich problemów.

Należy dokładnie czytać umowę, którą podpisujemy z biurem umowy. Niestety ważne dla uczestnika informacje bardzo często pisane są mniejszą czcionką. Pytajmy o niezrozumiałe kwestie pośrednika. Niech wizja błogiego wypoczynku nie uśpi naszego rozsądku.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pakiety, dzięki którym rezygnacja z takiego wyjazdu podlegać będzie ubezpieczeniu. Oznacza to, że ten, kto w biurze podróży kupił wycieczkę będzie mógł z niej zrezygnować bez konieczności zapłaty odszkodowania.

Co ważne, aby ubezpieczenie zadziałało niezbędne jest uzasadnienie rezygnacji z wycieczki. Odszkodowanie nie będzie się należało, jeśli niedoszły turysta rezygnuje z wycieczki z powodu śmierci bliskiej osoby, szkody w mieniu, kradzieży dokumentów, które są niezbędne do odbycia podróży, utraty pracy, przeniesienia daty ważnych egzaminów, wezwania sądowego i innych wypadków losowych, które są rozpatrywane indywidualnie. Zwolnione z zapłaty odszkodowania będą też wtedy osoby, które nie mogą jechać na wykupioną wycieczkę z powodu choroby lub długotrwałego leczenia.

Warto wiedzieć, że takie ubezpieczenie jest płatne. Często jednak to właśnie ono ratuje nasz budżet przed koniecznością zapłaty odszkodowania. Zazwyczaj wycieczki wykupowane są w biurze podróży z dużym wyprzedzeniem. Nie zawsze natomiast możemy przewidzieć wydarzenia, które nie pozwolą nam wziąć w turystycznym wyjeździe udziału.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.