Klubowe Mistrzostwa Świata

Siatkówka jest kochana w Polsce. Oprócz tego, że siatkarze nadal mają tytuł mistrzów świata, to mistrzami jesteśmy także w organizacji imprez siatkarskich. Po sierpniowych Mistrzostwach Europy szykuje się kolejna duża impreza w naszym kraju.

Klubowe Mistrzostwa Świata to zawody organizowane przez FIVB. Pierwszy turniej zorganizowano w 1984 w Brazylii. Był to pomysł nowo wybranego prezydenta FIVB – Rubena Acosty. Po pierwszej edycji Klubowych Mistrzostw świata nastąpiła kilkuletnia przerwa. Później turniej był rozgrywany w latach 1989 – 1992. Następnie zawieszono te rozgrywki. Jednak w 2009 roku zostały wznowione. Zawody są przeznaczone dla najlepszych klubowych drużyn z różnych krajów i kontynentów. Jest to prestiżowy turniej, gdzie najlepsze klubowe drużyny mogą się ze sobą zmierzyć.

Polska w tym roku zorganizuje Klubowe Mistrzostwa Świata. W czasie, gdy rozgrywki były zawieszone, w 2002 były plany, aby rozegrać zawody w Polsce, jednak nie udało się ich zrealizować. Turniej odbędzie się w grudniu, a dokładnie w dniach 12-17. Drużyny będą grały w trzech polskich miastach. W Opolu i Łodzi zostanie rozegrana faza grupowa, natomiast faza finałowa odbędzie się w Krakowie. W zawodach weźmie udział osiem drużyn z siedmiu krajów. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy: A i B. Grupa A zagra w Opolu, a grupa B w Łodzi. Z każdej grupy awansują dwie najlepsze drużyny, które zagrają o medale w Krakowie. W turnieju wezmą udział dwie polskie drużyny ZAKSA Kędzierzyn Koźle jako mistrzowska drużyna z poprzedniego sezonu i PGE Skra Bełchatów, która dostała tzw. dziką kartę. W Klubowych Mistrzostwach Świata nie biorą udziału drużyny z Afryki i Ameryki Północnej, ponieważ nie prowadzą kontynentalnych rozgrywek klubowych. W Warszawie odbyło się losowanie grup, które wyglądają  następująco:

Grupa A (Opole):
ZAKSA Kędzierzyn Koźle (Polska)
Cucine Lube Civitanova (Włochy)
Sada Cruzeiro (Brazylia)
Sarmayeh Bank Volleyball Club (Iran)

Grupa B (Łódź):
PGE Skra Bełchatów (Polska)
Zenit Kazań (Rosja)
Personal Bolivar (Argentyna)
Shanghai Volleyball Club (Chiny).

Do tej pory w Klubowych Mistrzostwach Świata polskie drużyny zdobyły srebrne i brązowe medale. PGE Skra Bełchatów zdobyła na tej imprezie dwa srebrne medale (209,2010) i jeden brązowy(2012), a Jastrzębski Węgiel zajął drugie miejsce w 2011 roku. Żadnemu polskiemu klubowi, nie udało się jednak nigdy wygrać klubowego mistrzostwa świata. Kto wie, może tym razem się uda?

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.