architekt wnętrz Białystok

Okna panoramiczne, czyli takie, które zastępują murowaną ścianę, budzą wiele skrajnych opinii. Dla jednych są symbolem nowoczesności, ale i braku intymności we własnym domu, inni zwracają zaś uwagę na praktyczność tego typu powierzchni. A jak to jest z nimi naprawdę? Dlaczego pomimo tylu argumentów na „nie”, decyduje się na takowe coraz więcej osób budujących własne domy? Przekonajmy się, jak jest naprawdę.

Charakterystyka okien panoramicznych

Okna, które zastępują ścianę, czyli okna panoramiczne bądź okna tarasowe, są bezwzględnie czynnikiem, który sprawia, że wnętrze jest doskonale oświetlone. To rozwiązanie dla tych, którzy dobrze czują się w przestronnych, jasnych wnętrzach. Ten model okien nadaje się też dla osób, które marzą o nowoczesnym domu.

Tak duże okna wymagają jednak sporo pracy. Wiele osób zastanawia się, jak często i w jaki sposób je w ogóle myć? Czym je zasłonić, by jednak zyskać nieco prywatności? Rozwiązania takich dylematów znajdują się szybko. Do mycia przydaje się dobrej jakości karcher albo po prostu zatrudniona ekipa sprzątająca. Okna w razie potrzeby zasłonimy roletami – najbardziej odpowiednie są te rzymskie.

Ogromną zaletą jest za to możliwość optymalnego wietrzenia pomieszczeń. Niektórzy natomiast zastanawiają się, czy zimą okna tego rodzaju nie generują zbyt dużych strat ciepła, a latem nie doprowadzą do przegrzewania się wnętrza? Wszystko zależy od ich jakości. Jeśli właściciel domu postawi na tę najlepszą, to nie musi obawiać się żadnych wad. Nie istnieje też ryzyko ich wypaczenia, a domownicy mogą mieszkać w pełnym bezpieczeństwie.

Ważną kwestią jest też miejsce zamieszkania. Panoramiczne okna nie sprawdzą się zapewne w wielkich aglomeracjach, gdzie sąsiad może z każdej strony zajrzeć nam przez okno. Takie, będą natomiast idealne, jeśli łono natury oferuje nam z nich nieziemskie widoki. Duże przeszklenia będą idealne w miejscach, z których rozpościera się malowniczy widok na łąki, lasy, góry czy jeziora.

Pamiętajmy również, że okna tego rodzaju to obecnie dominujący trend. Polacy stawiają dzisiaj na estetykę, minimalizm i funkcjonalność. Nie da się też ukryć, że okna tego typu są bardzo efektowne i optycznie powiększają całą przestrzeń. Dlatego projekty domów parterowych najczęściej zawierają okna zapewniające największy dostęp naturalnego światła. O tym, jakie okna należy wykorzystać decyduje architekt wnętrz. Białystok jest tego idealnym przykładem, ponieważ tutaj swoje usługi świadczą specjaliści, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w projektowaniu klasycznych oraz nowoczesnych nieruchomości.

Ile zapłacimy za okna panoramiczne?

Wiele zależy od ich jakości i rodzaju całej konstrukcji. Te stałe będą tańsze niż przesuwne, ale z kolei te otwierane są o wiele bardziej praktyczne.

Najdroższe są okna z aluminium, nieco mniej trzeba zapłacić za okna drewniane. Najtańsze są okna PCV. Wybierając odpowiednie okna, należy zwracać też uwagę na bezpieczeństwo ich użytkowania. Idealne są te laminowane. Warto wybrać też szkło hartowane, które nie będzie się nagrzewać pod wpływem promieni słonecznych.

Ceny okien są bardzo różne i nie można tutaj nawet podać średnich kosztów. Za jedno okna wątpliwej jakości zapłacimy około 800 złotych, te najlepsze zaś kosztować będą nawet 6500 złotych. W tej kwestii nie warto jednak oszczędzać. Okna panoramiczne mają nam przecież służyć przez długie lata.

Decydując się właśnie na takie okna, powinniśmy wybrać profesjonalną ekipę, która nam je zamontuje. Najczęściej fachowcami dysponuje sam producent okien. Oprócz montażu musi być zapewniony ich serwis, a na każde okno powinna być dana gwarancja.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.