biżuteria

Biżuteria to idealne dopełnienie stroju. Często te przedmioty mają dla nas wartość sentymentalną i chcemy dbać o nie jak najlepiej. Żeby biżuteria była piękna musi być czysta i zadbana. Jak wyczyścić błyskotki domowymi sposobami, bez ingerencji chemicznych produktów? Sprawdźcie listę naszych metod.

Istnieje mnóstwo preparatów, które pomogą wyczyścić biżuterię. Jednak są to produkty, które zawierają w swoim składzie sporo chemii. Jeżeli boisz się o swoją biżuterię, proponujemy wyczyścić ją domowymi sposobami. A pomogą w tym:

Wódka

Kąpiel w wódce dobrze zrobi wszystkim kryształom i metalom szlachetnym. Dzięki niej, odzyskają blask i staną się czyste i lśniące. Wódka nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku kamieni, które nie mają budowy krystalicznej. Może je uszkodzić.

Soda oczyszczona

Wymieszaj ¼ szklanki sody oczyszczonej i dwie łyżki wody. Dokładnie wymieszaj całość i miękką gąbką lub szmatką nanieś na biżuterię. Po chwili spłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha. Do czyszczenia złotej biżuterii, do mikstury dodaj odrobinę octu. Nie stosuj tej metody w przypadku pereł i kamieni szlachetnych. Możesz uszkodzić ich powierzchnię lub wypłukać klej na mocowaniu kamieni.

Folia aluminiowa

Nieco bardziej skomplikowana metoda, która skutecznie wyczyści każdy metal. Folia aluminiowa jest idealna do czyszczenia złota jak i srebra. Małą miskę okręć folią aluminiową, wlej ciepłą wodę i dodaj łyżeczkę soli kuchennej. W mieszance umieść biżuterię i po kilku minutach będzie jak nowa. Wystarczy ją opłukać i wytrzeć miękką szmatką.

Piwo

Nadaje się do czyszczenia złotej biżuterii. Nalej odrobinę piwa na czystą, miękką szmatkę i przetrzyj nią kilkukrotnie biżuterię. Drugiej szmatki użyj do wypolerowania ozdób i gotowe.

Keczup

Idealnie nadaje się do pozbycia osadów z powierzchni srebra. Biżuterię zanurz na kilka minut w keczupie, a na pamiątki lub sztućce nanieś cieniutką warstwę. Po tym czasie użyj miękkiej szczoteczki do mycia zębów, aby dokładnie wyczyścić każdy zakamarek. Nie pozostawiaj biżuterii na zbyt długo w keczupie.

Pasta do zębów

Maleńkie drobinki pasty do zębów zetrą każdy osad, nie uszkadzając biżuterii. Weź niewielką ilość pasty do zębów i nanieś ją miękką szmatką na czyszczone ozdoby. Poleruj przez kilka chwil, a następnie opłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha.

Ocet

Weź ½ szklanki, dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej i zamocz w takiej mieszance srebrną biżuterię. Pozostaw w roztworze na dwie do trzech godzin. Po upływie tego czasu, wyjmij, opłucz i wysusz miękką szmatką.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.