soczewki kontaktowe

Noszenie okularów nieraz bywa niekomfortowe i kłopotliwe. Z tego względu część osób decyduje się na korzystanie z soczewek kontaktowych. To dobry pomysł, zwłaszcza latem. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć zanim zdecydujecie się wymianę szkieł na soczewki.

Dla niektórych soczewki to zło ostateczne, przeraża ich zbliżenie palca do oka i pozostają przy okularach. Jednak są też tacy, którzy albo nie lubią nosić okularów albo nie mogą dobrać do siebie odpowiedniego modelu i decydują się na użytkowanie soczewek. Jednak co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na ten krok?

Po pierwsze, jakie mamy możliwości? 

„Jakich soczewek kontaktowych potrzebuję?” – to pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed podjęciem decyzji o ich wyborze. W tym kontekście jest to jednoznaczne z tym, jak długo będziemy mogli nosić wybraną przez nas parę. Jakie soczewki są najpopularniejsze?

  • Jednodniowe – spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań to te soczewki pomagają nam w największym stopniu utrzymać higienę oka. To najzdrowsze rozwiązanie, które zapewnia komfort przez cały dzień. Rano aplikujemy soczewki z nowego opakowania, a wieczorem przed snem wyrzucamy je do kosza. Taki sposób użytkowania eliminuje potrzebę czyszczenia soczewek i przechowywania ich w specjalnym płynie. Co więcej, soczewki jednodniowe to najlepszy wybór w okresie wakacyjnym, kiedy dużo częściej i chętniej korzystamy z aktywności sportowych oraz przebywamy na świeżym powietrzu.
  • Wielokrotnego użytku – są to soczewki, które możemy wykorzystywać codziennie przez dłuższy czas. W klasycznej wersji takie soczewki zdejmujemy na noc, aby ponownie nałożyć je na gałkę oczną kolejnego ranka. W nocy soczewki muszą być przechowywane w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem do ich pielęgnacji, oczyszczającym i utrzymującym soczewki w dobrym stanie. To rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze dla osób, które wolą zainwestować w jedną parę i które z soczewek kontaktowych korzystają znacznie częściej niż z okularów. To również rozwiązanie bardziej, niż soczewki jednodniowe, korzystne ekonomicznie. Należy jednak ściśle przestrzegać zasad ich użytkowania.
Czy soczewki powinny przepuszczać powietrze?

– Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest przepuszczalność powietrza, jaką oferują nam producenci soczewek kontaktowych – komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – W teorii to dobrze, aby używana przez nas soczewka jak najlepiej przepuszczała powietrze. Dzięki temu gałka oczna lepiej „oddycha”, mniej się „męczy” oraz ma zapewnione odpowiednie „odżywianie”. W praktyce to specjalista doradzi nam rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb. Przepuszczalność soczewek jest jednak kluczowym parametrem jeśli zamierzamy w soczewkach spać – dodaje.

Korekcyjne czy nie?

Coraz popularniejsze stają się także kolorowe soczewki, które nie muszą mieć mocy korekcyjnej, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć aspekt modowy z korekcyjnym. Dzięki takim niestandardowym soczewkom możemy uwydatnić swój naturalny kolor oczu, „zmienić” barwę naszej źrenicy, a nawet stworzyć iluzję jej zmiany (np. w kształt źrenicy kota).

Nawet, jeśli chcemy skorzystać z kolorowych soczewek bez korekcji, skierujmy się po nie do profesjonalnego optyka. Niekiedy kreatywny kształt soczewki jest nieco mniejszy niż nasza źrenica, a zbyt długie wykorzystywanie takiego dodatku może być niebezpieczne dla wzroku. To jednak jeden z nielicznych przypadków, który różni kolorowe soczewki od klasycznych, a przecież w przypadku tych drugich porada specjalisty jest bezdyskusyjna. Ponadto optyk może nam zaproponować rozwiązania, o których wcześniej mogliśmy nie pomyśleć. Np. obecnie bardzo popularne są soczewki z filtrami blokującymi wpływ promieni słonecznych UVB i AVA, podobnie jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Opowiedzmy specjaliście o tym, jaki styl życia prowadzimy, a wtedy on dobierze idealne i dostosowane do naszych potrzeb rozwiązanie – puentuje Małgorzata Leszczyńska.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.