jak oszczędzać pieniądze
Jak oszczędzać pieniądze

Z roku na rok nasze wydatki rosną. Wynika to z bardzo prostego faktu – otóż ceny poszczególnych towarów i usług wciąż rosną. Jak sobie z tym poradzić? Rozwiązaniem będzie kontrolowanie swoich wydatków. Zatem jak oszczędzać pieniądze?

Planowanie domowego budżetu

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy księgowym, który zarządza naszym domowym budżetem. Załóżmy sobie zeszyt, w którym będziemy zapisywać wszystkie nasze dochody i wydatki. Następnie, co pewien czas, możemy je kontrolować. Zobaczymy wówczas ile wydajemy na przykład na jedzenie, ile na dojazdy, ile na rozrywkę. Być może okaże się, że część naszych wydatków jest zupełnie niepotrzebna. Po spisaniu wszystkich kosztów będzie nam znacznie łatwiej zastanowić się nad tym, z czego moglibyśmy zrezygnować.

Dojazdy do pracy

Oszczędzanie pieniędzy możemy zacząć od dojazdów do pracy. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z samochodu, nie musimy z niego rezygnować. Możemy jednak zastanowić się czy nie znalazłby się ktoś, kto mógłby jeździć razem z nami i dokładać się do paliwa. To również sposób na mniejsze korki na naszych ulicach. Jeżeli w gronie naszych znajomych czy sąsiadów nikt nie byłby chętny, wówczas możemy dać ogłoszenie w Internecie z propozycją podwożenia w zamian za zwrot części kosztów paliwa.

Produkty oszczędnościowe

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju produktów finansowych, które mają na celu ułatwić nam systematyczne oszczędzanie. Wśród nich są lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne oraz papiery wartościowe. Korzystanie z nich wiąże się jednak z ryzykiem, które dotyczy szczególnie dwóch ostatnich propozycji. O wielu z nich możemy dowiedzieć się korzystając z Internetu lub odwiedzając najbliższą placówkę naszego banku.

Jak zaoszczędzić pieniądze? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Z całą pewnością powinniśmy zacząć od dokładnej analizy naszego domowego budżetu – jeśli chcemy oszczędzać na poważnie. Niezwykle ważna jest systematyczność. Dzięki niej po pewnym czasie okaże się, że dysponujemy całkiem sporymi oszczędnościami.

5 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.