pióra wycieraczek
Wybierz najlepsze wycieraczki samochodowe do swojego auta

Wycieraczki to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego samochodu. Nic dziwnego, bowiem trudno wyobrazić sobie jazdę podczas deszczu bez nich. Jednakże wycieraczki – podobnie zresztą jak inne elementy eksploatacyjne – ulegają zużyciu. Dlatego też z biegiem czasu pojawia się konieczność ich wymiany. Jak zatem wybrać najlepsze wycieraczki samochodowe?

Krótka historia wycieraczek

Nie wszyscy wiedzą, że wycieraczki samochodowe to wynalazek Polaka, Józefa Hofmanna, który był pianistą. Na pomysł skonstruowania wycieraczek wpadł on obserwując pracę metronomu. Jak się później okazało idea ta okazała się nadzwyczaj trafna.

Rodzaje wycieraczek

Wybór odpowiednich wycieraczek nie jest prosty, albowiem na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Klasyczne wycieraczki ze stelażem coraz częściej są zastępowane wycieraczkami płaskimi, co doskonale widać w przypadku nowych modeli samochodów. Zaletą płaskich wycieraczek jest to, że zajmują one mniej miejsca, dzięki czemu są niewidoczne w czasie codziennej eksploatacji.

To niejedyny podział dostępnych wycieraczek. Otóż na rynku dostępne są również wycieraczki ze spoilerem oraz bez spoilera. Są to jednak wyłącznie modele klasyczne.

Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na wycieraczki zamontowane na tylnej szybie. Mianowicie, często mają one nietypową, skomplikowaną konstrukcję. Dlatego też istotne jest, aby wycieraczka była odpowiednia dla danego samochodu – w przeciwnym razie, może ona porysować szybę. Najlepiej więc kupować je w autoryzowanych serwisach obsługi, jednakże tam ich cena może wynosić nawet kilkaset złotych. Oczywiście dostępne są one również w Internecie, koniecznym jest aby mieć pewność, że będą one pasować.

 Dlaczego wycieraczki się zużywają?

Nawet najlepsze wycieraczki się zużywają. Wynika to nie tylko z racji tarcia, które ma miejsce podczas oczyszczania szyby, ale także z powodu wykrzywienia lub niewłaściwego docisku ramienia. Należy pamiętać, aby nie włączać wycieraczek na oblodzonej szybie. Lód bowiem może uszkodzić pióra wycieraczek. Objawy, które świadczą o tym, że należy wymienić wycieraczki, to przede wszystkim pozostawianie smug na szybie oraz hałas.

Niezależnie od typu wycieraczki wymagają wymiany co pewien czas. Konieczność ta jest wynikiem normalnej eksploatacji. Wybierając się na zakupy należy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić jakie wycieraczki pasują do naszego samochodu. Warto też porównać ceny – dobre wycieraczki samochodowe nie muszą być drogie.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.