Tarczyca to bardzo ważny dla funkcjonowania organizmu człowieka gruczoł. Możemy jednak zaobserwować, że coraz więcej osób zmaga się z problemami wywołanymi nieprawidłowym jej działaniem. Sprawdźcie, jakie objawy powinny zwrócić waszą uwagę.
Tarczyca to gruczoł dokrewny (wewnątrzwydzielniczy) znajdujący się z przodu krtani, którego prawidłowa praca ma dla zdrowia człowieka ogromne znaczenie. Hormony wydzielane przez tarczycę – T3 i T4 to związki jodu, które odpowiadają za wiele funkcji naszego organizmu – zależy od nich stan skóry, włosów i paznokci, ale także prawidłowe działanie układu krążenia i centralnego układu nerwowego. Jednak nieodpowiednia praca tarczycy może mieć bardzo poważne skutki. Jako główne przyczyny zaburzenia funkcjonowania tarczycy doktor Barbara Piotrowska, która jest endokrynolog w Centrum Medycznym Damiana podaje zaburzenia immunologiczne, niedobór jodu oraz predyspozycje genetyczne.
Jakie są najczęstsze zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy?
Do najczęstszych zaburzeń tarczycy należą choroby takie jak: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy oraz Hashimoto. Nadczynność tarczycy jest chorobą dynamiczną, polegającą na wydzielaniu zwiększonej ilości hormonów. Do jej objawów należy chudnięcie, mimo wzmożonego apetytu (związane z mocno przyspieszonym metabolizmem), zwiększona pobudliwość nerwowa, kołatanie serca, drżenie dłoni oraz ogólne osłabienie organizmu. W przypadku nadczynności często obserwujemy także powiększenie tarczycy – co znacząco ułatwia diagnostykę.
Niedoczynność tarczycy to z kolei choroba, która charakteryzuje się stałym uczuciem zmęczenia, sennością, przybieraniem na wadzę oraz powolnym rozwojem. Jednak warto pamiętać, aby nie bagatelizować objawów i uważnie obserwować swój organizm.
Choroba Hashimoto to choroba z tak zwanej autoagresji. Występuje w niej niszczenie tarczycy przez mechanizmy, traktujące tarczycę jako wroga – jest to reakcja antygen-przeciwciało. Do diagnostyki choroby Hashimoto koniecznie jest więc oznaczenia przeciwciał aTPO (anty-TPO), czyli przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej. Jest to schorzenie dość niespecyficzne, ponieważ może przebiegać na początku z przejściową „wstawką” nadczynności tarczycy – zwłaszcza u młodych kobiet, a później przeradza się w niedoczynność.
Jak sprawdzać czy nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo?
Podstawowe badanie, które pozwoli określić czy czynność naszej tarczycy jest prawidłowa, to oznaczenie w badaniach krwi poziomu TSH. Dodatkowo warto sprawdzić stężenie tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Z kolei w celu wykrycia przeciwciał przeciwtarczycowych, które informują o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (choroba Hashimoto), należy oznaczyć we krwi poziom aTPO. Bardzo ważne jest także wykonywanie USG tarczycy, które pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian w obrębie tarczycy: guzków, torbieli czy wola.
Badanie tarczycy jest szczególnie istotne dla przyszłych mam. To o tyle ważne, że wszelkie nieprawidłowości mogą być przyczyną wielu powikłań w przebiegu ciąży. Jak też powodować trudności w zajściu w nią.
A wy jak często robicie badania, które pozwalają sprawdzić pracę tarczycy?