tarczyca

Tarczyca to bardzo ważny dla funkcjonowania organizmu człowieka gruczoł. Możemy jednak zaobserwować, że coraz więcej osób zmaga się z problemami wywołanymi nieprawidłowym jej działaniem. Sprawdźcie, jakie objawy powinny zwrócić waszą uwagę. 

Tarczyca to gruczoł dokrewny (wewnątrzwydzielniczy) znajdujący się z przodu krtani, którego prawidłowa praca ma dla zdrowia człowieka ogromne znaczenie. Hormony wydzielane przez tarczycę – T3 i T4 to związki jodu, które odpowiadają za wiele funkcji naszego organizmu – zależy od nich stan skóry, włosów i paznokci, ale także prawidłowe działanie układu krążenia i centralnego układu nerwowego. Jednak nieodpowiednia praca tarczycy może mieć bardzo poważne skutki. Jako główne przyczyny zaburzenia funkcjonowania tarczycy doktor Barbara Piotrowska, która jest endokrynolog w Centrum Medycznym Damiana podaje zaburzenia immunologiczne, niedobór jodu oraz predyspozycje genetyczne.

Jakie są najczęstsze zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy?

Do najczęstszych zaburzeń tarczycy należą choroby takie jak: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy oraz Hashimoto. Nadczynność tarczycy jest chorobą dynamiczną, polegającą na wydzielaniu zwiększonej ilości hormonów. Do jej objawów należy chudnięcie, mimo wzmożonego apetytu (związane z mocno przyspieszonym metabolizmem), zwiększona pobudliwość nerwowa, kołatanie serca, drżenie dłoni oraz ogólne osłabienie organizmu. W przypadku nadczynności często obserwujemy także powiększenie tarczycy – co znacząco ułatwia diagnostykę.

Niedoczynność tarczycy to z kolei choroba, która charakteryzuje się stałym uczuciem zmęczenia, sennością, przybieraniem na wadzę oraz powolnym rozwojem. Jednak warto pamiętać, aby nie bagatelizować objawów i uważnie obserwować swój organizm.

Choroba Hashimoto  to choroba z tak zwanej autoagresji. Występuje w niej niszczenie tarczycy przez mechanizmy, traktujące tarczycę jako wroga – jest to reakcja antygen-przeciwciało. Do diagnostyki choroby Hashimoto koniecznie jest więc oznaczenia przeciwciał aTPO (anty-TPO), czyli przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej. Jest to schorzenie dość niespecyficzne, ponieważ może przebiegać na początku z przejściową „wstawką” nadczynności tarczycy – zwłaszcza u młodych kobiet, a później przeradza się w niedoczynność.

Jak sprawdzać czy nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo? 

Podstawowe badanie, które pozwoli określić czy czynność naszej tarczycy jest prawidłowa, to oznaczenie w badaniach krwi poziomu TSH. Dodatkowo warto sprawdzić stężenie tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Z kolei w celu wykrycia przeciwciał przeciwtarczycowych, które informują o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (choroba Hashimoto), należy oznaczyć we krwi poziom aTPO. Bardzo ważne jest także wykonywanie USG tarczycy, które pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian w obrębie tarczycy: guzków, torbieli czy wola.

Badanie tarczycy jest szczególnie istotne dla przyszłych mam. To o tyle ważne, że wszelkie nieprawidłowości mogą być przyczyną wielu powikłań w przebiegu ciąży. Jak też powodować trudności w zajściu w nią.

A wy jak często robicie badania, które pozwalają sprawdzić pracę tarczycy?

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.