jak upiec chleb

Chleb to podstaw wyżywienia w każdym polskim domu. Trudno wyobrazić sobie śniadanie bez chleba. Niezależnie od tego co jemy – wędliny, jajka, twaróg, czy też tosty, bez chleba nie będzie śniadania. Oczywiście, każdy z nas ma swój ulubiony chleb ze sprawdzonej już piekarni. A gdyby tak spróbować upiec własny chleb?

Pieczenie chleba

Jak upiec własny chleb? To proste. Do upieczenia chleba potrzebujemy: 450 g mąki pszennej, około pół litra ciepłej wody, 7 g drożdży, pół szklanki otrąb, ćwierć szklanki ziaren słoneczniki oraz tyle samo pestek z dyni, 1/8 szklanki siemienia lnianego, łyżkę soli oraz cukru, żółtko i mleko, które posłużą do posmarowania chleba.

Wszystkie suche składniki musimy wymieszać w misce. Następnie powinniśmy wlać wodę, aby wszystkie te składniki dobrze połączyły się ze sobą. W dalsze kolejności musimy przygotować blachę do pieczenia. Po przelaniu do niej ciasta, odstawiamy je do wyrośnięcia. Następnie wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza i pieczemy około godziny.

Dodatki do chleba

Chleb domowy możemy przygotować z różnymi dodatkami. Najbardziej podstawowym są różnego rodzaju ziarna. Mogą to być na przykład ziarna słonecznika lub pestki dyni. Jednak to nie wszystko. Chleb możemy również upiec z dodatkiem żurawiny, suszonych śliwek lub moreli. Z całą pewnością pieczenie chleba tak szybko nam się nie znudzi. Każdy chleb może być bowiem zupełnie inny od poprzedniego.

Maszyny do pieczenia chleba

Coraz popularniejsze stają się również maszyny do chleba. To specjalne urządzenia, dzięki którym wykonywanie domowych wypieków jest jeszcze łatwiejsze. Maszynka do chleba sama zagniata ciasto, włącza pieczenie i następnie je wyłącza, gdy chleb jest już gotowy. To idealna propozycja dla osób zapracowanych. Możemy bowiem wieczorem przygotować ciasto i ustawić pieczenie na noc, a kiedy rano wstaniemy cieszyć się świeżym pieczywem bez konieczności wychodzenia do sklepu.

Pieczenie chleba to dla wielu z nas hobby, które jednak może stać się sposobem na życie. Domowy chleb jest bowiem bardzo smaczny, a ponadto, możemy go wzbogacić ulubionymi dodatkami. Jeśli zaś nie mamy zbyt dużej wprawy w wykonywaniu wypieków, wówczas możemy zakupić specjalną maszynę do pieczenia chleba. Ich wybór jest naprawdę bogaty i na pewno znajdziemy coś dla siebie.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.