wioska olimpijska
foto. sport.se.pl

Wioska olimpijska słynie z tego, że czuć tam klimat igrzysk. Miejsce, w którym mieszkają sportowcy jest bardzo dobrze wyposażone. W czasie wolnym od zawodów można porobić ciekawe rzeczy. Sprawdźcie szczegóły.  

Górska wioska olimpijska to przede wszystkim skupisko ośmiu piętnastopiętrowych apartamentowców. W jednym z nich mieszka znaczna część polskiej reprezentacji. Są to głównie sportowcy rywalizujący w konkurencjach narciarskich. Biało-czerwoni zajmują piętra od ósmego do 12. Niżej mieszka liczniejsza reprezentacja Czech, a wyżej Turcy.

Organizatorzy szczycą się tym, że wszystkie mieszkania, które zajmują reprezentacje, są już sprzedane. Wiąże się to ze specyficznym ich wystrojem – ściany są zabezpieczone specjalną folią, podobnie jak niektóre szafki, do których obecni lokatorzy nie mają dostępu. Mimo panujących na zewnątrz niskich temperatur sportowcy nie marzną. Mieszkania wyposażone są w wydajne ogrzewanie podłogowe.

W podziemiach „polskiego” budynku znajduje się centrum fitness, a zaraz obok poliklinika. Dyżurujący w Pjongczangu dr Jarosław Krzywański na brak pracy nie narzeka, ale na szczęście nie musiał interweniować w poważnych przypadkach.

  • foto. sport.se.pl

Miejsce, w którym sportowcy najchętniej się gromadzą jest jadłodajnia. Ulokowano ją w wielofunkcyjnej hali YongPyong Dome, w której w 1999 roku odbyły się m.in. ceremonie otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk azjatyckich. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu serwowane są zarówno dania kuchni azjatyckiej, jak i europejskiej. Łącznie do wyboru jest ich 450. Nie zabrakło pozycji dla wegetarian, a także posiłków uwzględniających wyznanie religijne.

W dużym tymczasowym namiocie ulokowano szereg punktów handlowych i usługowych. Panie chcące poprawić swoją fryzurę muszą przygotować co najmniej 17000 wonów (57 zł). W sklepie z oficjalnymi pamiątkami można natomiast niemal wszystko kupić z wizerunkiem olimpijskich maskotek – białym tygrysem Soohorangiem i niedźwiedziem himalajskim Bandabim.

Zaraz za wejściem na teren wioski znajduje się plac, na którym powiewają flagi wszystkich krajów uczestniczących w igrzyskach.

(Źródło: PAP)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.