weneckie kanały bez wody
foto. Marco Sabadln

Wenecja to miejsce na romantyczną wycieczkę – urokliwe kanały, po których pływają gondole. Jednak w ostatnich dniach w kanałach praktycznie nie ma wody i przejażdżka jest niemożliwa.

Niedawno w Wenecji rozpoczął się karnawał. „Lot Anioła” zapoczątkował świętowanie, na paradzie pojawiło się mnóstwo osób w ciekawych strojach. Jednak stały element na razie zniknął z Wenecji – woda w kanałach wyschła. 

Weneckie kanały bez wody to niecodzienny widok. Mówi się o tym, że w związku z podwyższaniem się stanu wody w Morzu Śródziemnym Wenecja do 2100 roku może zostać całkowicie zalana. Jednak teraz trudno uwierzyć w te doniesienia patrząc jak wyglądają kanały. Gondole stoją w kałużach. Poziom wody spadł o 60 centymetrów poniżej normy. Niektóre boczne kanały wyschły całkowicie i zostały wyłączone z użytku. Tak niskiego poziomu wody nie było w Wenecji jeszcze nigdy.

weneckie kanały
foto. Marco Sabadln

Specjaliści brak wody w weneckich kanałach tłumaczą zjawiskiem Krwawego Seperksiężyca – wtedy księżyc znajdował się bardzo blisko ziemi. To wpłynęło na pływy wód w różnych częściach świata. Jako inną przyczynę wskazują brak opadów. Próbowano zapobiec wyschnięciu kanałów dopompowując wodę. Puste kanały będą miały negatywny wpływ na osoby żyjące z turystyki i dla gondoliarzy. Zwłaszcza, że rozpoczął się wcześniej wspomniany karnawał.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.